17 Юни, 2026

Докато живеем по модела "Желев", ще продължаваме да сме теглени от влиянието на Русия

Докато живеем по модела "Желев", ще продължаваме да сме теглени от влиянието на Русия

Александър Йорданов, Facebook

В началото на демокрацията – през 1990-1991 г., съществуваха две демократични тези. Първата,която аз споделях, бе, че демокрацията и респективно смяната на системата, ще настъпи по-бързо, а и хората ще заживеят по-добре, ако трайно и за дълги години в управлението на страната не участва БСП и бъде сведен до минимум броят на бившите комунисти в него. Твърдях това, не защото съм човек на омразата, а защото знаех и времето го потвърди, че връзките по линия на бившoто членство в БКП са такива, че винаги ще работят и за новите "другари" от БСП. Няма как в критична ситуация да откажеш услуга на свой бивш "партиен другар", независимо, че днес сте в различни партии. И така България винаги ще бъде дърпана назад. Тя ще се самоблокира. И винаги ще бъде теглена към сферата на влияние на Русия.

Втората теза се споделяше от д-р Желю Желев и накратко гласеше, че в "строежа" на демократичното общество и в смяната на системата, трябва да участват всички, а това означава и БСП, и бившите комунисти. Като политически лозунг това звучеше прекрасно. Но като политическа практика отекна ужасно. И отеква и до днес.

Това, което някои наричат задкулисие в българската политика е точно невидимата за обществото обвързаност между сегашните членове на БСП и онези бивши членове на БКП, които са се престроили в други партии. Именно те формират задкулисието. Един спрямо друг те са си свои без значение, че публично понякога дори могат и да се обиждат взаимно. Но това е за пред хората. В действителност механизмът на тяхната общност работи безотказно, което не изключва редки изключения. Затова и днешни партии, в които има достатъчно много бивши кадри на БКП и при това на ръководни позиции, никак не приемат по-крайни антикомунистически политически позиции: от исканията за лустрация до събарянето на антибългарския паметник на окупаторската съветска армия в центъра на българската столица. И рядко допускат на управленски позиции в държавата лица, които не са от комунистически родове и фамилии. Има дори министерства, в които това е толкова очевидно, че не се нуждае от специален коментар: МВР, МВнР, енергетиката и т.н. Дори когато гражданите след дълги протести свалят някое комунистическо правителство, то "служебното" до изборите е отново доминирано от бивши кадри на БКП – случаят "Близнашки" преди две години.

И така. От началото на демокрацията имаме две тези, два модела. 26 години доминира втората теза, вторият модел, идеята на д-р Ж. Желев. Казано по народному: вари ги, печи ги, все са си те! И точно това поражда недоволствата, съмненията,чувството за несправедливост у нас. Затова и стотици хиляди умни, честни, талантливи и работливи български деца напуснаха България. Защото разбраха, че партиите във властта се сменят, но моделът остава непроменен, доминиращ, основен.

Президентските избори няма да променят този модел. Твърде представителна е фигурата на българския президент, за да очакваме от него съществена промяна на модела. За мене е безспорна истина, че след като се лутахме 26 години във втория модел, е време да опитаме да реализираме първия. Изисква се само едно усилие: хората, които не са били членове на БКП в миналото да осъзнаят своята сила, мнозинство и да се обединят. Да не се разделят и пръскат в много и различни партии, в които да ги доминират ръководно бивши кадри на БКП или техните наследници. Приятен ден!

Сподели:
И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди

И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди

Българската агенция по безопасност на храните установи наличие на активните вещества пиримифос-метил, малатион и делтаметрин

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

На 6 февруари аз съм издал заповед, с която съм забранил всякакви индексации, всякакво поемане на разходи, платено е от служебния кабинет при г-н Найденов, заяви бившият регионален министър

България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово

България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово

В учението участват сили и средства от Военновъздушните сили на България, Австрия, Белгия, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария и Швейцария

Коментари (0)