В доклад, озаглавен "Неонацизмът", Руското външно министерство предупреди, че в България има опасност за човешките права, демокрацията и върховенството на закона. Членове на засегнатите формации обаче попитаха защо в Кремъл не са посочили защо "Атака" не е обявена за неонацистка партия. За последователи на неонацисткия модел Москва изброи някои от партньорите си от крайнодесния политически спектър от държави членки на Европейския съюз. В проучването се твърди, че идеологията на Адолф Хитлер "постепенно се възражда в някои региони от модерния свят, по-специално в Западна Европа, еволюира и придобива нови ужасни форми".
Според частта от него, посветена на България, "през първите 10 години на 21-и век известен брой ултра десни групи са съществували в България, но всички до момента, са се разпаднали". В доклада се посочва още, че в България има няколко националистически структури, които "защитават чистотата на българската раса и превъзходството ѝ пред другите".
"Подобни откровено неонацистски движения са Българският национален съюз и "Воини на Тангра". Те не крият убежденията си и също така прокарват идеите си по всеки начин на собствените си сайтове и в социалните мрежи", пише още в доклада, цитиран от Дневник.
"В България тези движения дават ясни сигнали за неонацизъм и расизъм, противопоставят се на имигрантите и бежанците от Близкия изток и демонстрират своята неприязън към турците и ромите", отбелязва още руското външно министерство. "Измежду основните генератори на ксенофобска реторика и призиви остават Българското национално движение и Българският национален съюз (възникнал през 2001 г. и позициониращ се като наследник на Съюза на българските национални легиони, фашистка организация, оперираща в България през 1932 - 1944 г.). На 9-и ноември беше създадена Българската националистическа партия, която откровено проповядав расова омраза", пише в доклада.
Според доклада, в България има агресивни групи тийнейджъри и младежи, които открито демонстрират принадлежността си към неонацистки движения. В доклада е споменат и ежегодният Луков марш като демонстрация на неонацизъм, като властите в София са косвено разкритикувани заради отказа да прекратят провеждането на Марша.
"Само веднъж, през 2014 г., властите в София решиха да забранят провеждането на събитието "като заплаха за обществения ред в столицата", след като бяха изпратени редица молби от страна на руската дипломатическа мисия, български и чуждестранни активисти за зачитането на човешките права. Въпреки това, заради одобрението на демонстрацията след изпращане на известие, Луков марш се проведе, макар и в редуциран формат и при засилен контрол от страна на органите на реда".
В руския доклад не се споменава името на партия "Атака", която беше поканена и взе участие в инициативата на крайнодесни партии в Санкт Петербург. Партията, както и отделно лидерът ѝ бяха включени в списъка на чуждестранните участници на т.нар "Международния руски консервативен форум", където откровено неонацистки партии присъстваха на създаването на т.нар. "Десен коминтерн".
В доклада са анализирани тенденциите в ЕС държава по държава и са изброени някои "неонацистки" партии, като част от тях имат дългогодишни приятелски отношения с Кремъл. Измежду тях са Фламандският блок от Белгия (Vlaams Blok), Партията на датчаните в Дания, Националдемократическата партия в Германия (NDP) и Британската национална партия във Великобритания (BNP).
Всичките четири изброени партии изпратиха свои представители на конгреса на руската крайнодясна партия Родина, основана от Дмитрий Рогозин – вицепремиер на Русия и едно от изброените физически лица в забранителните списъци на ЕС. Конгресът призова в декларация ЕС да отмени санкциите срещу Русия и описа НАТО като "инструмент на диктатура". Докладът беше публикуван в навечерието на 9-и май, когато Русия ще отпразнува победата над нацистка Германия преди 70 години.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.