Европа в последните години все повече прилича на инструмент за управление на кризи. Тази позиция изрази вицепремиерът Томислав Дончев. Днес той участва в публичната дискусия "Quo vadis Europe: Действителните предизвикателства пред ЕС и словашкото председателство на ЕС". Организатори на форума са Паневропа - България, с подкрепата на посолството на Словакия, Европейската комисия в България, Дипломатическия институт и фондация "Конрад Аденауер", съобщава БТА.
Добре е, че сме успели да овладеем тази или онази криза, проблемът е защо не реагирахме превантивно преди някоя от тях, коментира Дончев. Според него причината е, че вземаме решения трудно и бавно, позволяваме си минали събития да форматират бъдещите ни действия.
Дончев смята, че един от индикаторите накъде отива Европа ще бъдат преговорите за многогодишната финансова рамка и бъдещето на кохезионната политика. Дончев обърна внимание и на опростяването и намаляването на бюрократичната тежест и отбеляза, че опростяването е въпрос на достъпност.
Вицепремиерът каза още, че често се забравят някои от спецификите на Европа. Европа е около 7 процента от населението на света, произвежда около 20 процента от световния БВП, а и се падат около 40-50 процента от социалните разходи. Не казвам, че това е лошо или че трябва да се промени, напротив, само че, ако искаме да пазим същото съотношение и същия стандарт, това няма как да се случи с икономика, която расте с процент-два на година. Трябва ни много по-растяща икономика, обясни Дончев.
Това, от което имаме нужда, е да бъдем по-бързи и по-решителни, да не се опитваме да "замитаме под килима" нито една опасност, нито една криза, а да бъдем достатъчно откровени и смели, за да реагираме превантивно, обобщи Томислав Дончев. ЕС няма бъдеще, ако не съумеем да следваме едни и същи стандарти в държавите членки. ЕС няма бъдеще без доверие. Една от големите кризи, която дреме в сърцето на ЕС, е кризата на доверието, отбеляза той.
Вицепремиерът прогнозира още, че окончателното решение по темата "Брекзит", каквото и да е то, няма да се случи толкова скоро - нито следващата, нито по-следващата година.
Посланикът на Словакия Мариан Якубоци отбеляза, че Словакия за първи път "започва да оркестрира" ЕС и това е голямо предизвикателство и отговорност. Той разказа за подготовката на страната си, която е започнала преди около четири години. Бюджетът за председателството на Словакия предвижда 70 милиона евро.
Посланик Якубоци очерта някои от предизвикателствата, като обърна внимание на "Брекзит", на миграцията, която по думите му е отворила и въпроси като мултикултурализма и сигурността, на икономическите и финансовите кризи. Страстта към членство отстъпи на евроскептицизма и умората, коментира той. Според него като резултат има политическа фрагментация и това е най-голямото предизвикателство в момента.
Словакия вижда в своето бъдещо председателство възможност да даде своя принос за решаване на тези важни въпроси, отбеляза той. Якубоци посочи основните амбиции на Словакия - по-силна европейска икономика, модернизация на общия пазар с въвеждането на дигитална икономика, устойчива миграция, както и да се обърне внимание на околната среда.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"