24 Ноември, 2024

Дончев: Нелепо е в проекта "Белене да се търсят геополитически страсти, особено Изток-Запад

Дончев: Нелепо е в проекта "Белене да се търсят геополитически страсти, особено Изток-Запад

Томислав Дончев

Подходът към "Белене" сега е различен - проектът е базиран на пазара

Срещата на върха ЕС – Западни Балкани е само по себе си успех, беше свършено много работа, но предстои още повече работа да се свърши. България показа на тази среща, че има чувствителност по тази тема, отигра нещата добре. България свърши това, което може да свърши – вкара темата Западни Балкани, но с какъв темп ще вървят процесите – това зависи от страните от Западните Балкани. Това коментира в студиото на Нова ТВ вицепремиерът Томислав Дончев. 

Всичко започва с политически намерения. Ще се сложат и икономически проекти. Свръхочакванията са опасни, затова се стараем да зареждаме нашите съседи с един здравословен оптимизъм. Но е по-добре процесите да вървят но с по-голяма скорост, допълни той.

Дончев изтъкна, че най-голямата задача е, освен процесът да тече под формата на реформи, трябва бавно и постоянно да се убеждават гражданите на тези страни, че нямат друга алтернатива. Ако няма дълбока подкрепа, няма да се получи присъединяването. Това важи и за старите държави членки, така и за кандидатите за членство. Ако не е фондирано и подкрепено от гражданите – по-добре е да не се бърза с разширяването, посочи той.

Все още на Балканите има много неразрешени проблеми, ЕС не искат те да станат и проблемите им вътре в съюза. Но решаването им минава и през членството на тези държави. А и никоя от тези държави няма друга приемлива алтернатива. Ние нямаме нужда от такъв остров на напрежение, който е в предния двор на Европа. Това е от гледната точка за сигурност, за просперитет, аргументира се вицепремиерът.

Дончев изрази оптимизъм по отношение на  горещата тема с българските превозвачи. 

Аз съм оптимист, че проблемът на българските превозвачи ще бъде преразгледан. Още повече, че  този пакет „Мобилност“ противоречи на редица европейски принципи, включително и на свободното движение на хора, както и на общия пазар. Затова смятам, че тези хора ще получат подкрепа на всички нива, от всички институции у нас и в ЕС, посочи той.

Вицепремиерът коментира и намеренията на правителството да рестартира проекта „Белене“.

Този път тръгваме по различен начин към проекта Белене. Този път държавата не казва, че ще дава пари, а да базираме проекта на пазара. Когато се организира честна и прозрачна процедура и се избере най-добрият инвеститор, то тогава този проект може  да се окаже в интерес на България. Нелепо е да се търсят геополитически страсти, особено изток-запад, когато става дума за едно такова съоръжение. Да, ние притежаваме руско оборудване, с какви други съоръжение ще бъде довършен проекта– това зависи от инвеститорът. Добре е обаче винаги ще се доверяваме на специалистите – по отношение на сеизмологичния риск, например, трябва да говорят сеизмолози. Няма лошо да са правени анализи – това дава допълнителна светлина по даден проект. Ние сме платили за активите над 3 млрд. и не може да се откажем с лека ръка. Препродажба обаче на това оборудване не може да се случи без разрешението на производителят, обясни някои от аргументите, които мотивират управлящите да рестартират проекта.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство