21 Май, 2026

Дойче Веле се поправи, връща коментарите на Бедров и Барух

Дойче Веле се поправи, връща коментарите на  Бедров и Барух

В текста, вече не се говори за нарушени от Бедров и Барух журналистически стандарти, нито за това, че отстраняването им няма нищо с писмото на Корпоративна търговска банка (КТБ), в което тя ги обвинява, че са клеветили мажоритарния й собственик Цветан Василев. Същевременно в новата позиция става дума за "бъдещото сътрудничество с тези автори" и се подчертава, че Дойче Веле "се стреми към решение, което удовлетворява всички участници в този разговор", пише Mediapool.

Ето и пълният текст публикуван на сайта на българската редакция:

От средата на септември в редица български медии се води дискусия за работата на Дойче веле (ДВ). Повод за тази дискусия е решението на ДВ временно да замрази сътрудничеството с двама автори, които работят на хонорар.

Те са автори на коментари за уебсайта на ДВ на български език. Българските медии информираха обществеността за решението на ДВ и оповестиха, че не го приемат.

В публикациите на ДВ многократно е ставало дума за нарастващата медийна концентрация и за скритото влияние, което се упражнява върху формирането на общественото мнение в България. По темата са публикувани аналитични материали, коментари и прегледи на печата. В този контекст многократно е ставало дума и за Корпоративна търговска банка (КТБ) в София.

В края на август 2013 година КТБ изпрати дълго писмо, в което обвинява ДВ, че води целенасочена кампания срещу банката и срещу председателя на Надзорния ѝ съвет Цветан Василев. Критиката се базира на различни публикации на уебсайта на ДВ на български език.

ДВ провери тези обвинения в унисон със съответните процедури. На външен изпълнител бяха поръчани преводи от български на немски на визираните публикации. В хода на тази проверка стана ясно, че видимо са налице различни схващания за журналистическите стандарти на ДВ. Така например тонът в някои от коментарите би звучал необичайно в германски медии, но като имаме предвид разгорещения медиен дебат в България, този тон е част от всекидневието там.

В крайна сметка бяха установени някои професионални пропуски, които не са в унисон с правилата на ДВ. По темата КТБ например не е било поискано становището на самата банка. Ръководителят на Българската редакция призна тези пропуски и пое отговорността за тях. В същото време той очерта бъдещите мерки, които ще предотвратяват повторението им.

Независимо от реакцията на КТБ, ДВ и занапред ще публикува журналистически материали за банката и за председателя на Надзорния ѝ съвет.

На 13 септември в писмо до КТБ ДВ категорично отхвърли внушението, че води „целенасочена политика” или „кампания” и подчерта своята независимост като медия. Част от тази независимост са и коментарите с акцентирана гледна точка, които не са нещо необичайно в публичната дискусия в България. В писмо от 19 септември КТБ съобщи на ДВ, че от страна на банката недоразуменията са разчистени. В своето заседание на 20 септември Надзорният съвет на ДВ разгледа случая и одобри позицията и действията на ДВ.

Вече от десетилетия ДВ е важен глас в България, който се цени заради неговата независимост. За българския медиен пазар е характерна висока степен на концентрация, много медии са поляризирани между различните политически лагери.

Благонадеждността, спечелена благодарение на независимостта, е най-голямото богатство на ДВ. ДВ не може да си позволи да бъде инструмент на която и да било групировка и да бъде използвана във вътрешнополитическите сблъсъци. Това важи за всички краища на света, където присъства ДВ.

С цел да гарантира качеството на своите публикации, през последните години ДВ редовно провежда обучения на своите сътрудници в съответните страни. Кореспондентите на Българската редакция също бяха запознати с правилата за работа.

ДВ приключи вътрешната проверка на българските си публикации за КТБ. В близките дни представители на ДВ, които носят програмна отговорност, ще посетят София и лично ще разговарят с двамата автори за различните възможни възгледи относно това каква трябва да бъде журналистиката и за бъдещото сътрудничество с тези автори. ДВ се стреми към решение, което удовлетворява всички участници в този разговор.

 

Сподели:

Коментари (0)

Временната комисия прие абсурдни правила за работа на 52-рото Народно събрание

Временната комисия прие абсурдни правила за работа на 52-рото Народно събрание

Решено беше министър-председателят, заместник министър-председател или министър, който не е отговорил в законния срок на въпрос или питане, да не е длъжен в 10-дневен срок да се яви лично пред парламента

Парламентът ограничи правомощията на особения управител на „Лукойл“ Румен Спецов

Парламентът ограничи правомощията на особения управител на „Лукойл“ Румен Спецов

Разпоредителните сделки на дружеството, които той одобрява, ще могат да се обжалват пред окръжен съд

Радев назначи нови заместник-министри в четири министерства - двама от тях в МВР

Радев назначи нови заместник-министри в четири министерства - двама от тях в МВР

Емил Ганчев и Венцислав Катинов стават заместник-министри на вътрешните работи