17 Януари, 2026

ДПС нагли: Не вярваме, че ГЕРБ са загрижени за тютюнопроизводителите

ДПС нагли: Не вярваме, че ГЕРБ са загрижени за тютюнопроизводителите

Той поставил темата за този отрасъл за обсъждане в пленарна зала, изразявайки огромната загриженост на партията си за съдбата на родните тютюнопроизводители. Според него обаче виновни за проблемите им били именно от партията на Бойко Борисов. 

 Вие посегнаха на премиите. За първи път Борисов, Цветанов и Дянков въведоха 10% данък за земеделските производители, обложихте с данък колибите и сушилните на тютюнопроизводителите,  нападна опозицията  народният представител от ДПС, който подчерта още, че никое друго българско правителство преди ГЕРБ не си е позволило подобни промени.

От думите на Башев категорично стана ясно, че ДПС приветства инициативата на кабинета Орешарски да привика всички изкупвателни дружества на тютюн на среща и да ги мотивира да изпълнят ангажиментите си и незабавно преди Коледа да започне изкупуването на тютюна.

Сред исканията на ДПС е и възстановяването на минималните изкупни цени на тютюна. "Тези, които ликвидирахте отрасъла и докарахте тютюнопроизводителите до просешка тояга, да наведат глави, а не да ронят крокодилски сълзи", призова на финала депутатът от ДПС Ахмед Башев.

От ПГ на ГЕРБ веднага контраатакуваха. Те обявиха, че през 2009 никой от тройна коалиция не е помислил за тютюнопроизводителите. По думите на  Цвета Караянчева изкупните цени на тютюна при ГЕРБ достигнали 7,50 лева. 25 ноември пък бил крайният срок за изкупуване на тютюна при ГЕРБ, а сега изкупуването се бави и хората са поставени в пълно неведение какво ще се случи с техния тютюн.

По ваше време имаше картел на фирмите, които изкупуваха тютюна, каза Караянчева и добави, че според тях нарочно не се стартира изкупуването на тютюна, с хора се държат като с роби.

Караянчева припомни също, че  предходното управление е вдигнало осигуровките на тютюнопроизводители, за да могат да получават по-високи пенсии. Освен това е бил либерализиран пазара на тютюна, категорична бе депутатката от ГЕРБ.

Цветан Цветанов  бе категорична, че партия ГЕРБ иска да защити хората в регионите, където се произвежда тютюн. По думите сегашните управляващи налагали пълен феодализъм, а мюсюлманите, които не били съгласни с ДПС, били мачкани и унижавани, смята  зам.-председателят на ГЕРБ.

Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.