12 Март, 2026

ДПС по-българи от БСП, опънаха се на Ердоган

ДПС по-българи от БСП, опънаха се на Ердоган

Поводът за позицията на ДПС изказването на турския премиер Реджеп Ердоган, който включи в исторически турска Тракия територии в съвременните граници на съседни държави.

"Последният открит проблем със съседна Турция беше решен в далечната 1997 г. след посещението на тогавашния президент на България Петър Стоянов. Аз бях член на делегацията му, когато приключи последният проблем, свързан с границата на река Резовска. Няма необходимост от провокирането на излишни страхове", заяви Местан.

„Разбира се, че всички имаме съзнанието, че Балканският полуостров е натоварен с много историзъм. Погледът назад към историята, боравенето с историческите факти, когато става въпрос за съвременната им интерпретация, е въпрос на политическа отговорност и прецизност. И между България и Турция няма открити въпроси. Отношенията между България и Турция са образец за междудържавни отношения", добави Лютви Местан.

„Призоваваме и двете страни във възможно най-кратки срокове да изчистят всички недоразумения, за да се спре по-нататъшното преекспониране на този проблем, който може да доведе до излишно напрежение. Стратегическият интерес на България е свързан с поддържането на добри междусъседски отношения. Това трябва да е посоката на развитие на двустранните отношения. Радикални взаимоотношения са възможно най-страшният сценарий, който трябва да избегнем", каза още той.

 

Сподели:

Коментари (0)

Трайчо Трайков: Павела Митова ми каза "забравете" за  437 млн евро по ПВУ

Трайчо Трайков: Павела Митова ми каза "забравете" за 437 млн евро по ПВУ

При това положение остава възможност комисията да бъде свикана от председателя на НС г-жа Назарян

НС прие на първо четене закона за лобизма - той е условие за средствата по ПВУ

НС прие на първо четене закона за лобизма - той е условие за средствата по ПВУ

Целта на законопроекта е да бъде осигурена прозрачност, равноправен достъп и ред, по който всички заинтересовани физически и юридически лица – представители на интереси, да изразяват мнение и да оказват въздействие

Протест пред МВР: „Ангели на пътя“ и близки на Митко от Цалапица искат оставката на шефа на пловдивската полиция

Протест пред МВР: „Ангели на пътя“ и близки на Митко от Цалапица искат оставката на шефа на пловдивската полиция

"Искам да кажа на г-н Дечев, че хора като Васил Костадинов не й трябват на полицията"