15 Март, 2026

Драгомир Стойнев: Съществува риск от нова газова криза

Драгомир Стойнев: Съществува риск от нова газова криза

Украйна, която осигурява значителна част от транзита на руски газ за страните от Европа, спря през 2009 г. преноса му, оставяйки голяма част от континента без газ, без отопление и без гориво. Една от засегнатите страни беше и България.

В момента изграждането на газова връзка със Сърбия е от огромна важност за следващата година.

"Булгаргаз" беше първата фирма, която подписа договор със сръбска фирма за доставка на газ. Преди месец поканих сръбската министърка на енергетиката, за да ми обясни забавянето от сръбска страна. Вече има и сериозен интерес от турска страна и предстои среща с турския ми колега, за да видим кога може да започне изграждането на такава връзка, заяви министър Стойнев.

Миналата седмица бе даден старт на един изключително важен за Европа проект - „Южен поток", крайната му точка е Италия. Октомври е взето решението да започне изграждането на морската част, която е 18 млрд. евро", посочи Стойнев. Информирах колегите ми относно действията на българското правителство - проектът "Южен поток" изцяло ще спазва българското и европейското законодателство и "Газпром" и БЕХ се споразумяха да се даде достъп на трета страна до проекта, каза още министърът.

Този проект е важен за България, защото е важно да имаме регулярни доставки на природен газ, както и сигурност, обобщи той.

 

Сподели:

Коментари (0)

Зарков: БСП ще вземе заем, за да финансира предизборната си кампания

Зарков: БСП ще вземе заем, за да финансира предизборната си кампания

Въпреки данните на социолозите, той демонстрира увереност, че БСП ще бъде представена в следващия парламент

Слънчев неделен ден, със сутрешни мъгли на изток

Слънчев неделен ден, със сутрешни мъгли на изток

Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, в София – около 15°

Разкриха канал за контрабандно месо и незаконна кланица край Ихтиман

Разкриха канал за контрабандно месо и незаконна кланица край Ихтиман

През последните дни са задържани няколко камиона с дребен рогат добитък от Румъния, където има огнища от шарка по дребните преживни животни