Високото ниво на река Дунав провокира подпочвените води, които вече заляха крайбрежния парк в Лом. Паркът е обновен преди 3 години с европейски средства, но водата избива над плочниците.Днес нивото на Дунав при града се понижи с 1 см и остава 781 см., съобщава kmeta.bg.
В ход е второто ниво на общинския план за защита на Лом при бедствия, който предвижда денонощно наблюдение на дигите и разливите. В момента опасност от заливане няма, но общината се подготвя за още по-високо ниво, каквото се очаква до 16 март.
Струпани са 5 тона пясък, 2000 чували вече са напълнени за изграждане на временни диги. Общината се е снабдила с още 5000 броя. Ако нивото достигне 780 см., започва изграждане на временна дига на белия кей на пристанището, където се намира най-ниското място на града.
В момента за отводняване са включени две помпени станции. Едната е при Лом, а втората – при село Орсоя, където се намира помпената станция на питейния източник на вода за града и няколко околни села.
Още от България
МС смени Петко Салчев като представител на държавата в надзора на НЗОК
На негово място е определен Христо Стоянов
Опасно мъртво вълнение по Южното Черноморие, морето взе нови жертви
На повечето плажове влизането в морето е забранено
Шефът на американските ВВС ген. Уилсбах прие командира на военната ни авиация ген. Русев
Генерал-майор Русев се срещна с военнослужещи от българските Военновъздушни сили, които преминават обучение за пилоти на F-16 в базата „Морис“ в Аризона