6 Декември, 2025

Джихадисти от ИД минават през България, подпомагани от групата на Ахмед Муса

Джихадисти от ИД минават през България, подпомагани от групата на Ахмед Муса

По данни на службите част от тях са били подпомагани от групата около Ахмед Муса от Пазарджик, който беше осъден за разпространение на радикален ислям.В началото на месеца прокуратурата в Пазарджик внесе нов обвинителен акт срещу групата около Ахмед Муса. 

Това се наложи, след като Апелативният съд в Пловдив върна делото заради допуснати съществени процесуални нарушения. Мюсюлманите от квартал Изток са подозирани, че симпатизират на радикални ислямисти, които са готови да се сражават с Ислямска държава.

Саид Хюсеинович е родом от Босна, но има френско гражданство. Саид е прекарал 2 седмици в циганския квартал "Изток", преди да замине за Сирия. По време на престоя си, той е показал в кафето на джамията Абу Бекир джихадистки клип.

Хюсеинович е осъден на 6 месеца "лишаване от свобода" в Босна за застрашаване на пътния транспорт и причиняване на наранявания. В момента Хюсеинович се бие на страната на "Ислямска държава" в Сирия, твърдят източници от службите. 

Според разследващите Ахмед Муса е придружил Хюсеинович до Сърбия, където двамата взели Евлира Балич. Тя напуснала мъжа си и децата си, за да замине за Сирия заедно с Хюсеинович.

Яшар Мустафа е председател на джамийското настоятелство на Абу Бекир. Той е дясната ръка на Ахмед Муса. Яшар категорично отрича каквито и да било връзки с Ислямска държава. 

Сподели:

Коментари (0)

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Страната има нужда от структурни реформи, не от подобрения - за това обаче е нужен мандат, мнозинство в парламента.