Е. Диков: Не са нужни конституционни промени, а Кодекс за административните нарушения и наказания
Не конституционни промени, а Кодекс за административните нарушения и наказания - за това се обяви сегашният директор на националното следствие Евгени Диков по време на изслушването му за член на ВСС.
Той повтори тезата си, че трябва да има разделяне на простъпки и престъпления, промени в НПК за въвеждането на модерните технологии в разследването и отпадане на излишен формализъм.
Според него в НК трябва да се сложи край на архаичността, да намерят място "новите" престъпления.
Диков обясни обаче, че ВСС няма законодателна инициатива, но може да е мост. Той смята, че следващият състав на ВСС трябва да работи за намаляване на натовареността.
"И три мандата начело на НСлС не са достатъчни да се заличат резултатите от едно среднощно парламентарно заседание, на което професията бе посечена", каза Диков, като по този начин обясни орязаните правомощия на следователите.
Но изрази надежда за професията, като цитира данни, според които на конкурса за младши следователи са се явили 46 кандидати за едно място.
Според Диков програмното бюджетиране трудно може да се въведе във ВСС.
Според него натовареността на следователите зависи преди всичко от "благосклонността" на окръжния прокурор.
Следователи от националното следствие споделиха, че се чувстват като на доизживяване (заради малкото дела), при положение че колегите им от следствения отдел на спецпрокуратурата и на СГП изнемогват. И поискаха от Диков решение на проблема.
Гласуването за Евгени Диков е следващата събота.
Още от България
Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва
Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“
Каракачанов пак пробутва руска пропаганда покрай македонската тема
„Не е в интерес нито на България, нито на Европейския съюз държава с открито враждебна политика към свой съсед да стане член на ЕС“, заяви той
Недопустимо е да се насажда страх у българите - МВнР извика управляващия посолството на РСМ заради палежа
Предприемането на ефективни действия за превенция и противодействие на престъпленията от омраза са ключови, ако една страна иска да защити европейското си бъдеще