"Европейската комисия е създала служба за подпомагане на държавите-членки по структурни реформи, предстои среща с нейни представители.Те/бел.ред британските експерти/ традиционно подпомагат и имат работа с нашите служби. Също така в Министерството на правосъдието доста интензивно и тясно работим с тях по отношение на местата за лишаване от свобода. Детското правосъдие също. Така, че въпреки, че са с различна система те пък имат много добри практики по отношение на мениджмънта на прокуратурите и на съдилищата. Външният поглед много често е добър и това е полезно", министърът на правосъдието Екатерина Захариева коментира пред БНР новината, че британски експерти ще ни консултират по съдебната реформа в частта ѝ относно Висшия съдебен съвет и прокуратурата.
За промените в Закона за съдебната власт тя отбеляза, че ведомството ще предложи да се дава отчет за работата на прокуратурата пред ВСС и Народното събрание, а задължителните указания да са само по отношение на закона.
Тя открои необходимостта да има по-голяма прозрачност в управлението на бюджетите в съдебната система. Стъпваме на проекта, изработен от предишния екип на министерството на правосъдието, уточни Захариева.
Връзката между Нотариалния и Търговския регистър е много важна, наредбата ще бъде обнародвана следващата седмица, заяви правосъдният министър. Специален текст в Наказателния кодекс, който е готов, визира т.нар. "кражба на фирми".
Екатерина Захариева определи като добра инициативата за онлайн излъчване на заседанията на ВСС, което според нея нито е скъпо, нито е сложно технически. За съжаление в първите заседания, които имах, Висшият съдебен съвет изглежда като хора, които не се изслушват и които са натрупали лични отношения, сподели Захариева.
Интересът на българите зад граница към съдебната реформа е голям, но истината е, че 25 години се реформираме и все още не сме там, където искаме да бъдем, каза още Екатерина Захариева.
Още от България
България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2
Преди началото на летния сезон вече 3 милиона души са преминали през границата
"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация
Вчера за лечение в Германия беше транспортирано 12-годишно момиче с рядко заболяване на кръвта, а във вторник - пак в германска клиника беше настанено 16-годишно момче с чернодробна недостатъчност. Лечението в трите случая ще бъде заплатено от Здравната ни каса.
Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана
"Дигиталният портфейл ще е за всички - никой няма да може да влиза в социални мрежи без него - важно уточнение е, че това ще е напълно безплатно"