"Едва ли ще има строги присъди за заловените вчера мъже, за които се предполага, че са терористи, въпреки множеството снимки на екзекуции, открити в мобилните им телефони. Тези фотоси са доказателството за тяхната съпричастност към джихадистите", коментира директорът на Центъра за стратегически изследвания в сигурността Симеон Николов в студиото на БНТ.
„За съжаление, ние останахме единствената държава без законодателство, макар че проектът беше вече гледан. За такава обвързаност в съседните страни на Балканите има затвор от 3 до 15 години. В случая ми се струва, че единственото, за което тези хора могат да бъдат преследвани е това, че са минали нелегално границата, това че нямат документи или имат фалшиви документи, това че шофьорът на колата от Косово прави опит за нелегално прехвърляне може да бъде обвинен за нелегално прехвърляне на лица през държавната граница. Но юридически трудно биха могли да бъдат предявени други обвинения”, заяви Николов.
Постоянен арест за задържаните на границата четирима мъже, влезли незаконно у нас от Македония, ще поискат от Районната прокуратура в Кюстендил.
Мъжете, които твърдят, че са от Косово, бяха заловени при проверка на лек автомобил, в граничното село Каменичка Скакавица. Разследващите проверяват дали задържаните са свързани с групировката “Ислямска държава”.


Коментари (0)