26 Декември, 2025

Едвин Сугарев: Не Данчо Василев, а Продев трябваше да оглави в. "Демокрация"

Едвин Сугарев: Не Данчо Василев, а Продев трябваше да оглави в. "Демокрация"

Журналистите Едвин Сугарев, Екатерина Бончева и Тони Николов си спомниха романтичните времена от вестник "Демокрация", от чието първо издание се навършват 25 години. Бончева си припомни как е пускала по пощенските кутии нулевия брой на медията. "Нямахме пари и коли. Мъжът ми ме взе, след като свършвахме работа. Никога няма да забравя как пусках в пощите на блока броя и очаквах реакцията на хората. Вестникът беше заплаха за другите хора от барикадата, но не и за останалите", спомня си членът на Комисията по досиетата. 

Едвин Сугарев пък сподели, че покойният Стефан Продев е трябвало да стане първият главен редактор на вестника, но в последния момент със съмишлениците му разбират, че е отишъл в соц.-вестника "Дума". Именно заради това съпругът на Блага Димитрова - Йордан Василев поема отговорността да оглави медията. "Първоначално имахме проблеми с печата, тъй като нямахме право да издаваме вестник. Намерихме обаче начин чрез т. нар. закон за издателския синдикат. Научихме, че синдикатите имат право на вестник. След това възниква другият проблем - синдикатите имали право да печатат само 70 000 броя. Данчо Василев обаче успя да издейства по-късно 400 000", припомни Сугарев. 

Бончева пък допълни, че в началото много от хората са се страхували да четат вестника. Съпругът й разказал, че по време на командировка в Родопите е носил броеве на "Демокрация", но там са се страхували да го вземат. Тя допълни, че именно от газетата се е премахнало обръщението "другарю и другарке" и е влязло в сила "господин и госпожо". Според Сугарев днес подобен вестник не може да съществува, защото липсва мотивация в журналистите. За него сега пресата е медийна бухалка. 

Сподели:

Коментари (0)

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.