27 Ноември, 2024

ЕК ни показа жълт картон за избора на главен прокурор

ЕК ни показа жълт картон за избора на главен прокурор

От Брюксел неколкократно предупредиха, че ще наблюдават под лупа избора на обвинител номер едно в България. Те многократно подчертаха, че за тях ключови са два въпроса: спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност и тайната на вота.

Правилата за избор, приети от ВСС, според европейските ни партньори, не гарантираха 100% тайно гласуване, тъй като то се проведе по електронен път, а не с бюлетини. Освен това за кандидатите трябваше да се гласува поотделно, а не наведнъж, в резултат на което всеки член на ВСС можеше да даде вота си за повече от един кандидат. Този абсурд обаче бе заменен с друг – Сотир Цацаров, чиято кандидатура бе гласувана първа (отново според заложените правила) получи мнозинство от 18 гласа "за", като част от съдебните кадровици, издигнали други кандидати, очевидно са гласували за него. Смущаващ е и фактът, че веднага след вота министърът на правосъдието Диана Ковчева, председателстваща заседанието, не допусна да се гласува за останалите двама и закри заседанието.

 Съмнение за некоректност при избора е отказът на мнозинството във ВСС да изясни противоречията около имотна сделка на семейство Цацарови, както и да игнорира факта, че ръководеният от Сотир Цацаров Окръжен съд в Пловдив е шампион по осъдителни присъди на Страсбург срещу България, което пък пряко се отнася до изискването на ЕК за "най-високи стандарти за професионализъм и почтеност". 

Европейската комисия посочва, че няма да коментира въпроси около личността на Сотир Цацаров и дали той е подходящ за високата позиция.

"Това е изключително важен пост в управлението на съдебната система в България. Именно заради това той е важен при оценката, която се извършва чрез Механизма за проверка и сътрудничество. В досегашните доклади ясно беше посочено, че има да бъде свършена много работа в посока модернизирането на прокуратурата и да бъдат научени уроците от проблемите от миналото", се казва още в коментара на ЕК.

В сряда говорителят на ЕК Марк Грей, цитиран от БНР, съобщи, че са фокусирали вниманието си върху избора на главен прокурор и ще бъде написан вътрешен доклад за изпълнението на ангажиментите на България за правосъдната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност. В този доклад ще бъде поместена и оценка за избора на главен прокурор.

Грей уточни, че не става дума за извънреден доклад за България, а за част от редовната комуникация по темата на ниво работни групи между комисията и Европейския съвет. 

Този сутрин по БНТ вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че е удовлетворен от избора на Сотир Цацаров за главен прокурор. Той подчерта, че изборът му е бил направен по всички правила на Брюксел и очаква положителна оценка от европейските ни партньори.

 

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"