6 Декември, 2025

ЕК: Първата среща на високо ниво за "Южен поток" да е в София

ЕК: Първата среща на високо ниво за "Южен поток" да е в София

"Надявам се първата среща на работната група за газопровода "Южен поток" на високо ниво да се проведе в София", каза заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович пред РИА Новости.

Европейската комисия и страните от Европейския съюз, участващи в проекта, през декември 2014 г. решиха да създадат работна група на високо ниво за развитието на газовата инфраструктура във връзка с решението на руския президент Владимир Путин да спре този проект.

Предполага се, че първата крачка ще бъде разработването на план за интеграция на пазара на газ в Югоизточна и Централна Европа. 

В момента Шефчович е в Москва, където смята да обсъди проблемите на България, коментира руската медия.

"Ние взехме предвид спирането на проекта от руска страна. Нашата позиция остава непроменена: Всеки проект в областта на енергетиката, засягащ ЕС, трябва да бъде в синхрон с правилата на Брюксел. Българското правителството се стреми да развива газовите пазари и чрез развитите на инфраструктурните връзки на страната в региона ", коментира Шевчович. 

По думите му "в този контекст газовите хъбове могат да имат важна роля в развитието на регионалните пазари. Инициирах създаването на работна група на високо ниво с представители на страните, които участват в Южен поток. ЕК ще координира разработването и реализирането на трансграничните и трансевропейските проекти, които ще подпомогнат диверсификацията на газовите доставки в региона.  Аз се съгласих с българския премиер Бойко Борисов първата среща да бъде проведена в София", каза още Шефчович. 

Москва реши да спре изграждането на Южен поток в началото на декември 2014 г., който трябваше да доставя руски газ през България за редица европейски страни. Основната мотивация бе по думите на Путин неконструктивната политика на ЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”