В момента тя е фокусирала вниманието върху избора на нов главен прокурор, откроявайки два ключови въпроса - спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност, както и запазването на тайната на вота.
"Ние ще следим в детайли това, което ще се случи, а в началото на следващата година ще го включим в общия си доклад до съвета за прилагането на механизма за сътрудничество и проверка", каза Марк Грей, цитиран от БНР.
Той уточни, че това ще бъде част от редовната комуникация по темата на ниво работни групи между комисията и Европейския съвет.
Причината за подобен подход е безпрецедентното натрупване на съдебни скандали в страната, предизвикани от управляващите от ГЕРБ, които проведоха фасадна процедура за избор на новия Висш съдебен съвет без значение на качествата на кандидатите. След това мнозинството в Народното събрание забърка скандала "Марковска", който роди първата по рода си конституционна криза в страната. Заради процедурата по избора, която не допусна кандидатката да бъде проверена за конфликт на интереси и злоупотреба с власт, ЕК предупреди, че е възможно налагането на извънреден доклад за България. Този скандал все още не е получил своето разрешение, след като посочената за заместничка на Марковска в Конституционния съд Галя Гугушева вече е проверявана за пране на пари. В резултат от всичко това КС е блокиран.
Народното събрание най-вероятно ще блокира и съдебния инспекторат, защото не изпълни в срок своите задължения да избере негов шеф. Мандатът на Ана Караиванова изтича на 1 януари.
На фона на всичко това Висшият съдебен съвет провежда напълно компрометирана процедура за избор на главен прокурор, в която единственият положителен знак е, че има трима кандидати за поста. В основата на скандалите стоят именно членове на ВСС, излъчени с подкрепата на ГЕРБ, които наложиха за главен прокурор да се гласува по електронен път, а не с бюлетини, при това за всеки кандидат поотделно. Процедурата допуска задкулисно наговаряне между членовете на съвета, които подозрително издигнаха кандидатурата на сочения за фаворит на ГЕРБ Сотир Цацаров, веднага след като нагласиха правила по негова "мярка".
Дори и в момента ВСС продължава да игнорира публична информация, свързана с имотни сделки на съпругата на Цацаров. Става дума за овощна градина в пловдивско, за която има несъответствие между реалната цена на имота и официално декларираната, както и разминаване в данъците, платени върху имота, за които Цацаров е подвел Висшия съдебен съвет по време на изслушването му на 10 декември т.г., за което писа сайтът Бивол.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас