8 Август, 2026

ЕК: Страните от ЕС, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят колкото се може по-скоро

ЕК: Страните от ЕС, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят колкото се може по-скоро

"Европейската комисия призова страните членки на ЕС, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят колкото се може по-скоро", съобщи БНТ.

"Има притеснения, че ратифицирането на Конвенцията ще принуди държавите членки да признаят еднополовите бракове или да дават статут на бежанци на транссексуални или интерсекуални лица. Нека бъда много ясен: целта на Конвенцията е да се бори с насилието срещу жените, няма никаква друга скрита цел", заяви заместник-председателят на ЕК Андрус Ансип по време на дебата в Европейския парламент  в Страсбург.

Ансип подчерта, че Истанбулската конвенция е провокирала бурни обществени дебати заради грешния превод и грешното тълкуване на термина "джендър".

17 страни членки са ратифицирали Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие: Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Испания, Италия, Кипър, Малта, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Финландия, Франция и Швеция.

Българското правителство под натиска на общественото мнение оттегли от Народното събрание законопроекта за ратификация миналата седмица.

Сподели:
Радев: Ще обсъдим случая с дрона с партньорите в НАТО

Радев: Ще обсъдим случая с дрона с партньорите в НАТО

Очаква се това да стане през следващата седмица, на среща на Северноатлантическия съвет

МО: Дронът при Кардам е “Майя”, вероятно е украински

МО: Дронът при Кардам е “Майя”, вероятно е украински

"Към момента няма причина да се смята, че инцидентът е преднамерен"

Няма дълбоки кратери от взрива на дрона при Кардам

Няма дълбоки кратери от взрива на дрона при Кардам

Точно как и откъде е идвал и защо е пропуснат - предстои да се установи

Коментари (0)