Европейската комисия (EK) е обявила три наказателни процедури срещу България заради бежанците. Те се дължат на факта, че страната „не е променила законодателството съобразно три евродирективи, които засягат условията, начините и процедурите по даване на убежище и по настаняване и грижа за хората, на които страната предоставя убежище“.
На 22 септември ЕК обяви, че открива наказателни процедури срещу държавите-членки на Европейския съюз (ЕС), които не регистрират преминалите нелегално територията им, тъй като бе установено, че броят на регистрираните мигранти не съответства на броя на влезлите в ЕС.
Взети са 40 решения за процедури срещу 19 държави от ЕС, свързани с неизпълнението на задълженията им като членове на съюза по време на Колегиума на комисарите. Това съобщиха на съвместна пресконференция комисарят по междуинституционалните въпроси и първи зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс и комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос.
Комисията е изпратила до България две официални писма с искане за повече информация относно прилагането на две от директивите, които са част от системата за даване на убежище в ЕС. Срещу България и още 18 страни е предприета първа стъпка от наказателна процедура за забавяне в транспонирането на директивата 2013/33/EU за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила. Страната ни, заедно с още 17 европейски държави, не е променила и законите си съобразно директива 2013/32/EU, която засяга общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила.
Третата процедура е вече на втори етап, след като още през 2013 г. ЕК ни е отправила първо предупреждение. Сега Комисията изпраща мотивирано становище на България и Испания, защото не са информирали да са предприели мерки за транспониране на директива 2011/95/ЕС относно стандартите за определянето на граждани на трети държави или лица без гражданство като лица, на които е предоставена международна закрила, за единния статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила.
България е получила две запитвания – през юни 2013 г. и през януари 2014 г., относно включването на текстове от директивата в националното ни законодателство, отбелязват от ЕК. До този момент обаче българските власти не са изпълнили задълженията на страната като член на ЕС.
И по трите процедури България разполага с два месеца, за да уведоми ЕК какви действия е предприела или смята да предприеме, за да изпълни ангажимента си да промени законите спрямо директивите. След изпращането на мотивирано становище е възможно страната в нарушение да бъде дадена на Съда на ЕС и ако Комисията прецени, да й бъдат поискани финансови санкции.
„В Европа всеки трябва да отстоява общо договорените стандарти при приема на бежанци. Тези стандарти трябва да бъдат напълно приложени и спазвани“, подчерта еврокомисарят по имиграцията Димитрис Аврамопулос
Още от България
Татяна Дончева: Ако същите лавандулки ще се борят с Пеевски...
Тя потвърди и слуховете, че има индикации за предстояща съвместна работа на БСП с ГЕРБ, но заяви, че е положено старание това да бъде предотвратено.
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч