За мен оставката на Христо Иванов не беше изненада. Но той си тръгна защото центъра на реформата, която предлагаше министърът, се счупи – да се гарантира основно независимостта на съда. Това обяви в ефира на БНТ бившият депутат и преподавател по право Екатерина Михайлова и добави, че това много хора не го разбират.
Тя обясни, че с приетите от парламента промени, тази независимост на съда няма да бъде гарантира. Притеснителен остава и казусът как ще бъдат избирани тримата големи
Имам съмнение, че няма да има независимост на съда. Но ще се надявам да се случи постигне тази независимост чрез процедурите за номинациите на магистратите, които ще се предлагат за тези позиции, посочи бившият депутат.
Михайлова смята, че може да бъде използван опита на други страни по отношение на номинирането на членовете на ВСС.
Има модели, при които във ВСС може да има 1-2 неюристи, но с активна гражданска позиция, за да не се капсулира системата, която е другият риск. Такава е и препоръката на Венецианската комисия – да се предлагат личности, не непременно магистрати, но отговарящи на стандартите на Конституцията, но с по-друг поглед.
Според нея с дебатите за свикване на ВНС се отмества вниманието от проблемите със съдебната реформа.
Велико народно събрание трудно се свиква, това е и един от проблемите на нашата Конституция. Но един ден ще дойде деня да свикаме ВНС. Моите опасения обаче са, че то може да бъде свикано не за да бъде подменена Конституцията, а по друг повод, чисто политически. Защото по-политическо нещо от Конституцията, аргументира се Екатерина Михайлова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас