2 Май, 2026

Екатерина Захариева: Няма риск за парите за саниране, вложени в КТБ

Екатерина Захариева: Няма риск за парите за саниране, вложени в КТБ

Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева се срещна с квесторите на Корпоративна търговска банка за бъдещето на проекта за енергийно обновяване на българските домове, средства по който са блокирани в КТБ, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие.

Квесторите увериха министър Захариева, че няма опасност за парите на собствениците на жилища, които са вложени в КТБ, защото те са в лимита до 100 000 евро и съгласно действащото законодателство са защитени.

До затварянето на банката са разкрити 51 доверителни сметки, сключени са 52 споразумения на сдружения на собственици и са одобрени 19 кредита за енергийно обновяване. Под риск обаче остават 13 млн.лв. европейски пари, вложени по програмата за осигуряване на нисколихвени кредити, понеже те не са гарантирани.

Захариева каза, че се предприемат спешни мерки, за да може проектът за саниране на жилищни сгради да бъде спасен. Ще бъдат проведени срещи с български търговски банки, които имат интерес да осигурят нисколихвени кредити на собствениците на сгради. Възможности за финансиране може да се потърсят и от държавния бюджет.

Сподели:

Коментари (0)

Калина Андролова: Радев сключи договора с Боташ,  а сънливият шеф на неговата ПГ ни обяснява ...

Калина Андролова: Радев сключи договора с Боташ, а сънливият шеф на неговата ПГ ни обяснява ...

"Сега чакаме Радев да върне Деница Златева като шеф на "Булгаргаз", негов кадър, за да довърши започнатото!", пише тя

Ивайло Мирчев: ПП прави голяма политическа грешка

Ивайло Мирчев: ПП прави голяма политическа грешка

„Запознахме се с документа в момента, в който ни казаха, че искат да се разделим. И беше доста особен. Самият документ по-скоро включва намерения, а не структура и конкретен план“, заяви

"Гениален" Витанов:  Опозицията трябва да се удави в демократизъм, не искам цирк Дьо Солей

"Гениален" Витанов: Опозицията трябва да се удави в демократизъм, не искам цирк Дьо Солей

"По законов път ще сме безпощадни към олигархичния модел на Борисов и Пеевски", обяви тойзаяви той