7 Декември, 2025

Екатерина Захариева: Плевнелиев се отказа от втори мандат още миналата година

Екатерина Захариева: Плевнелиев се отказа от втори мандат още миналата година

"Очаквах, че президентът Плевнелиев ще се откаже от втори мандат, мотивите му са лични и аз лично съжалявам, защото той е изключително честен човек и демократ". Това заяви пред БТВ настоящият правосъден министър и бивш главен секретар на президента Росен Пленелиев Екатерина Захариева. Тя знаела  за личните мотиви от декември месец миналата година.

"Може би той навреме прекрати спекулациите. Това, което се случи с ветото, вероятно го е накарало да оповести решението си. И Захариева обаче подчерта, че Плевнелиев изрично е говорил за това, че се отказва от втори последователен мандат, т.е. би могъл след време отново да се кандидатира. Той самият каза, че не се отказва от политиката", коментира Захариева.

"Законът за съдебната реформа трябва да бъде приет преди лятната ваканция през юли. Не трябва да бързаме, за да не допускаме грешки. Остана да се обсъди само главата за инспектората. Реформата се чака с нетърпение от самата прокуратура, която трябва да бъде децентрализирана. Така на главния прокурор ще бъдат подчинени само магистратите от Върховна касационна прокуратура", отбеляза правосъдният министър. 

"На 30-и май пристигат четирима действащи прокурори от Холандия, Германия, Великобритания и Испания за едноседмичен одит на първа мисия. После те ще работят по докладите си, ще прегледат дела, които са поискали и ще имат срещи с прокурори", каза още Захариева.

"50 на 50 съм да се разследват магистрати и политици по анонимни сигнали. В Съвета за съдебна реформа това според мен няма да мине. Магистратите не искат да бъдат проверявани по анонимни сигнали. Трябва много да се внимава, тъй като подобно разследване, ако се окаже, че е бил заради донос, може да разсипе живота на всеки", категорична е Захариева. Тя допълния, че въпросите за референдума трябва да бъдат проверени от Конституционния съд преди изборите, за да не се хаби излишна енергия на хората. 

Сподели:

Коментари (0)

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.