24 Ноември, 2024

Екатерина Захариева: Заставаме зад ветото на президентна

Екатерина Захариева: Заставаме зад ветото на президентна

Не съм съгласна с ограничаването на правата на хората да гласуват. Смятам, че преди да се гласуват промени в Изборния кодекс трябваше да се даде шанс на електронното гласуване и тогава да се ограничават секциите. В този смисъл подкрепям ветото на президента. Това заяви правосъдният министър Екатерина Захариева в ефира на БНТ.

Днес управляващото мнозинство трябва да реши дали да уважи ветото наложено от Росен Плевнелиев върху гласуваните промени в Изборния кодекс. Промените предизвикаха вълна от недоволство у българите в чужбина, според които така се ограничават правата им.

Въпреки че, от една страна, подкрепя ветото на президента, Захариева заяви, че в Изборният кодекс има и много важни и добри неща. За това трябвало да се търси златната среда, за да са удовлетворени всички. Тя заяви, че е добра идея и предложението на лидера на АБВ Георги Първанов – президентът да насрочва референдумите.

За да се внесе искане за референдум са нужни 400 000 подписа. Няма президент на България, който да е избран с по-малко, за това смятам, че държавният глава трябва да има подобни правомощия, каза Захариева.

По думите и се вижда и „еволюция в мнението на депутатите“ относно това, че хората могат да решават всякакви въпроси с помощта на референдум.

„Считам, че е добре веднъж завинаги Конституционният съд да се произнесе за референдумите – кога трябва да са. Друг е проблемът с референдумите обаче. Хората трябва да са сигурни, че въпросите, на които ще отговорят ще бъдат приложени на практика“, каза правосъдният министър. 

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит