В столицата протестното шествие ще започне в 18.00 часа. То ще тръгне от паметника на Патриарх Евтимий, ще премине по улиците „Граф Игнатиев”, „Раковски” и булевард „Цар Освободител” и ще стигне до сградата на парламента.
Екоактивистите настояват да се спре строежът на ваканционното селище в Иракли. Междувременно това вече е факт, след като Екоинспекцията в Бургас се разпореди строителството на всички обекти в местността да бъде замразено, заради констатирани нарушения. Съставени са и два акта, които обаче може да бъдат обжалвани в 7-дневен срок. Заповедите трябва да се изпълнят, без да се изчаква влизането им в сила. Глобени ще бъдат консултантът на проекта и инвеститорите. Докато тече процедурата стоежът може да бъде консервиран и обезопасен.
В същото време собственици на терени в Иракли и Емона се заканиха да съдят държавата заради дългогодишната забрана за строеж в бащините им земи. Според тях еколози заблуждават обществото, преследват лични интереси и пренебрегват правата на собствениците по крайбрежието.
Собствениците на терени в Иракли са убедени, че тук може да се развива екосъобразен туризъм.
Природозащитници излизат на протест и срещу искането на жителите на Банско да се построи втора ски писта. Организатори са няколко екоорганизации, подкрепени от Коалиция „За да остане природа в България”.
Протестите ще се проведат паралелно в София, Пловдив, Варна и Бургас.
Шествието в столицата ще започне в 17.30 часа от паметника на Патриарх Евтимий в София, откъдето екоактивистите ще продължат по улиците „Граф Игнатиев”, „Г.С.Раковски” и „Цар Освободител”, а в 18:30 ще се съберат пред Народното събрание.
В края на миналата година кметът на Банско Георги Икономов връчи на премиера Бойко Борисов подписка на 8000 жители на града с искане за строителство на втора ски писта. Причината е в огромните опашки за кабинковия лифт, които изнервят туристите, обясни тогава Икономов.
Още от България
В събота, 6 юни, се падат Петрови заговезни
Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост кога е било Възкресение Христово. Започва винаги от неделята след Петдесетница
В събота температурите стигат до 30 градуса! Връхлитат бури, гръмотевици и градушки
Дневни температури: за София – 26 градуса, Белград – 24, Солун – 27 градуса, Букурещ и Атина – 29, Истанбул – 30, Скопие – 31 |
Автобус се преобърна в София - двама души загинаха, 11 са тежко ранени (обновена)
Според дежурния диспечер на градския транспорт, в автобуса се е врязала лека кола, която се е състезавала с друг автомобил