26 Февруари, 2026

Екс конституционен съдия: Плевнелиев прояви държавническа мъдрост

Екс конституционен съдия: Плевнелиев прояви държавническа мъдрост

В случая не може да се говори, че има някакво нарушение на Конституцията, защото не е предвиден срок, в който след изчерпване на проучвателния мандат президентът трябва да назначи служебно правителство. Това каза за „Фокус“ Благовест Пунев, бивш конституционен съдия във връзка с решението на държавния глава Росен Плевнелиев да не назначава служебен кабинет и да предостави това право на новоизбрания президент Румен Радев. 

Пунев определи решението на Плевнелиев като проява на държавническа мъдрост. По думите му правото не е нещо самоцелно, а трябва да изразява и здрав разум. „В случая това е по мое мнение правилният ход“, обясни Благовест Пунев. „Той не може да разпуска Народното събрание, това ще прави новоизбраният президент, който ще определи и датата на предсрочните избори“, каза бившият конституционен съдия и уточни, че е логично Румен Радев да поеме отговорността за служебното правителство. 

Благовест Пунев допълни, че президентът Плевнелиев е предложил на Румен Радев да посочи министри, които да бъдат назначени в служебен кабинет от действащия държавен глава. „Не се е постигнало съгласие за това и по тази причина резултатът е, че правителството в оставка ще продължи да действа до 22 януари“, коментира Пунев.
По думите му проучвателният мандат е изчерпан, тъй като първите две по численост, след това третата по избор на президента партии, са участвали в консултации и са върнали мандата.
Благовест Пунев допълни, че да има два служебни кабинета е прекалено. „Дори частично да бъде променен съставът, това ще е пак нов кабинет. Той ще е отговорен пред новоизбрания президент. Всъщност това не е парламентарно избрано правителство, а назначено от президента, пред който то носи отговорност. Президентът може да прави промени в състава му“, допълни бившият конституционен съдия.
Той обясни, че поначало институтът на служебното правителство е предвиден именно заради голямото съмнение и подозрителност между отделните партийни субекти, че при предсрочни избори то ще бъде пристрастно при подготовката им. Пунев попита защо е необходимо за срок от един месец, от който има само 20 работни дни в края на финансовата година, да се назначава ново правителство, което явно, че с встъпване на новия президент в длъжност на 22 януари няма да просъществува до изборите. Според него по този начин би се нарушила приемствеността във функционирането на изпълнителната власт. 

Сподели:

Коментари (0)

Янкулов за обвинението към Теодора Георгиева: Нов тежък удар върху имиджа на българското правосъдие

Янкулов за обвинението към Теодора Георгиева: Нов тежък удар върху имиджа на българското правосъдие

Европейската прокуратура призна Теодора Георгиева за виновна за сериозно нарушение и не е изключено да бъде освободена от длъжността европейски прокурор

ВСС заседава по назначението на временно и.ф. главен прокурор

ВСС заседава по назначението на временно и.ф. главен прокурор

"Моето убеждение е, че временно изпълняващият функциите на главен прокурор стои много по-близо като фигура до титулярния, отколкото до който и да е друг административен ръководител, именно поради обема власт и правомощията, които упражнява", заяви служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов

Протест пред  ВСС:  Освободете съдебната власт от Борислав Сарафов

Протест пред ВСС: Освободете съдебната власт от Борислав Сарафов

Докато кадровиците обсъждат евентуалната му смяна, под прозорците на сградата се провежда протест на "Правосъдие за всеки"