30 Април, 2026

Експерт: България служи за логистична база и транзитна точка на ИД

Експерт: България служи за логистична база и транзитна точка на ИД

Боян Чуков

Българските медии все още се задава въпросът дали националната ни сигурност е застрашена, каза Боян Чуков

"България служи за логистична база, тя е транзитна точка за членовете на терористичните групировки и опасност за националната ни сигурност има", коментира пред Bulgaria ON AIR експертът по сигурност проф. Боян Чуков.

"Това, че членовете на терористичните групи избират България за "почивна база" поставя една много лоша оценка на страната ни, тъй като сочи за високото ниво на корупция. В началото на годината излезе една монография на френски език, озаглавена "Балканите: База на джихадистите в Европа", а в българските медии все още се задава въпросът дали националната ни сигурност е застрашена", каза още експертът.

Сириец с двойно гражданство, който живее в България от 2008 г., бе арестуван с обвинение в тероризъм. Според информацията той се е присъединил към групировката през лятото на 2013 г.  Прокуратурата смята, че там той е взел активно участие в бойни действия, като е имал ръководни функции. При претърсването му е открит автентичен, според разследващите, документ, подписан от един от лидерите на ИДИЛ, който удостоверява принадлежност към организацията. Попаднал в полезрението на службите заради разследване за производство и разпространение на тютюн за наргилета. 

Сподели:

Коментари (0)

Промени в движението по пътищата по време на колоездачното състезание Giro d’Italia

Промени в движението по пътищата по време на колоездачното състезание Giro d’Italia

От 8 до 10 май, във връзка с провеждане на колоездачната обиколка Giro d`Italia – Bulgaria Grande Partenza, поетапно ще бъде ограничавано движението в отделни участъци от републиканските пътища

ПГ на ГЕРБ-СДС внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния дълг

ПГ на ГЕРБ-СДС внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния дълг

Основният акцент в предложените промени е създаването на регламентиран механизъм за издаване на държавни ценни книжа (ДЦК), насочени пряко към физически лица, без необходимост от посредници, казват вносителите.

Демерджиев: Пеевски и Борисов нямат нужда от охрана

Демерджиев: Пеевски и Борисов нямат нужда от охрана

"Възраждане" са внесли законопроект да се преустанови практиката за предоставяне на охрана на народни представители