16 Януари, 2026

Експерт: На взрива в Иганово трябва да се гледа като на тероризъм

Експерт: На взрива в Иганово трябва да се гледа като на тероризъм

Фантазия е да става дума за кражба на взривни вещества в Иганово, това е версия на лаици. Складът там е много добре направен, той е холандска конструкция, а ВМЗ е държавен завод за взривни вещества и изделия, който отговаря на всички стандарти. Виждам умисъл в този инцидент, тъй като само при пожар може да се предизвика подобен взрив. Смятам, че на него трябва да се гледа като на тероризъм, за да бъдат впрегнати всички сили на държавата за разкриването на причините за взрива в Иганово, коментира експертът по взривове Иван Бояджиев в ефира на БНТ.

Според него трябва да се направи разграничение между взрива в Горни Лом и този Иганово, тъй като от една страна имаме различен принцип на взривяване на снарядите, и от друга – при единия има жертви, а във втория случай няма.

По различна позиция изрази бившият военен министър Николай Цонев, който определено смята, че няма умисъл в инцидента с взривения склад в Иганово.

99% от авариите и нещастните случаи при работа с боеприпаси е поради нарушение на технологията и мерките за безопасност. За мен лично в Иганово са извършвани дейности, които са в разрез с мерките за безопасност и технологиите. Това ми говори, че МВР се е оттеглило от своите функционални ангажименти, посочи Цонев и добави, че подобни инциденти се случват именно когато е занижен контролът.

Иван Бояджиев добави, че такива инциденти като в Иганово има и в други държави, затова е много важен контрола, за да се обезпечи безопасността на тази рискова дейност.

Бившият министър припомни, че на територията на страна досега има 12 взрива. При нито един от тях обаче не са открити причините за инцидентите. Затова той не е оптимист, че ще има някаква развръзка и в случая с взривения склад в Иганово.

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".