16 Март, 2026

Експерт съветва: В коалиционно правителство не си давайте най-първите хора за министри

Експерт съветва: В коалиционно правителство не си давайте най-първите хора за министри

Преговорите между БСП и ГЕРБ са тежки, но предварително можем да добавим, че ще са безрезултатни, защото от БСП няколкократно заявиха, че българският народ им е отредил място в редовете на опозицията, каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ на БНР проф. Тодор Галунов, специалист по избирателно право. Според него смяната на метода за излъчване на народни представители (Хенри-Майер) с метода „Донт“, действал до 2009 г. не би променило съществено резултатите.

И двата метода се отнасят към пропорционалната система. На ниво 240 депутати разликата няма да се усети. Най-вероятно тя ще бъде около 1-2 мандата повече в полза на големите партии. Не повече. А това, за което в последната седмица се говори – че става изкривяване на вота, то се получава по места. Това идва оттам, че в България изборните райони са неравномерни – имаме райони с 4 депутатски мандата и такива с 16 депутатски мандата.

Според Галунов е важно да се обособи район „чужбина“, защото в момента вотът зад граница влияе на изборите на регионално ниво. В момента няма как да бъде променен резултатът от вота в Кюстендил и Дупница, допълни той.

Българският политически елит е недостатъчно подготвен за преференцията, а българският електорат – недостатъчно информиран за тази преференция.

Според юриста, у нас би имал почва модел, в който половината депутати се избират пропорционално, а другата половина – мажоритарно. Подобен модел работи в Германия, допълни той.

"Мисля, че най-логичният вариант е за коалиционно правителство – да се потърси взаимодействие между ГЕРБ, РБ или част от него, Патриотичния фронт и евентуално подкрепа на някои от другите партии, които може да я окажат, без да дават своите най-първи хора за министри".

Според Галунов в следващия кабинет трябва да има и експертност.

Сподели:

Коментари (0)

ЕС ще натиска Унгария да одобри заема за Украйна

ЕС ще натиска Унгария да одобри заема за Украйна

“Това е прилагане на решенията, които вече са взети на лидерско равнище и Унгария даде съгласието си за тях“, подчерта Калас

ИК на ГЕРБ утвърди имената на водачите на листите

ИК на ГЕРБ утвърди имената на водачите на листите

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов традиционно ще води две листи – в столичния 25 МИР-София и в Пловдив-град.

Делян Пеевски поведе листата в Кърджали

Делян Пеевски поведе листата в Кърджали

Целта на Движението е да бъде първа политическа сила в Кърджали