28 Януари, 2026

Експерти: Акцентите на Радев са в съответствие с политиките на БСП

Експерти: Акцентите на Радев са в съответствие с политиките на БСП

"Президентът Радев по-скоро е спечелил от репликата: "Имате една седмица", коментира пред Bulgaria ON AIR социологът Първан Симеонов.

"Той дойде на тази вълна - новият, който ще махне старите, този, който ще им каже: "Вашето време изтече". А и това е парламент с 15% доверие, 75 на сто недоверие, което е нормално. Така че той по-скоро печели от тази реплика", коментира Симеонов.

Той разчете в речите на новия президент балансьорска нотка - и в позицията му спрямо международните отношения на България, както и НАТО, и във вътрешнополитическите въпроси, като например субсидирането на партиите.

Същевременно Симеонов отбеляза, че Радев говори национално-социално, а акцентите му са в съответствие с политиките на БСП.

Според политолога Христо Панчугов в обръщенията на новия президент е проличало как "все по-очевидно БСП се опитва да гради някаква предизборна стратегия и все по-очевидно по темите, за които говори и господин Радев".

"Той даде много заявки, най-голямата - че ще се опита да бъде независим надпартиен президент, и втората, че ще се опита да бъде балансьор в българския политически процес - да събира, вместо да разделя политическите мнения, особено по големите теми. Кои са големите теми, ние още не знаем, както и как изглежда неговото решение, защото все пак когато си балансьор, може би трябва да зададеш посока, трябва да дадеш някаква идея за това накъде отиваш. Наистина прави впечатление отсъствието на темата за НАТО, имайки предвид особено факта, че предишният президент напусна институцията с една противоречива, но много ярка идея - създаването на общ отбранителен съюз в Черно море около НАТО. Къде стои ген. Радев около тази тема - предстои да видим", коментира Панчугов.

Сподели:

Коментари (0)

Хиновски предлага 60-те млрд. спестявания на българите да отидат в инвестиционен форум за нови ядрени мощности

Хиновски предлага 60-те млрд. спестявания на българите да отидат в инвестиционен форум за нови ядрени мощности

Той представи радикална енергийна програма, включваща над 20 ключови предложения. 

Екипът на дезертиралия Радев: Нямаме общо с регистрираната марка "Нашата България"

Екипът на дезертиралия Радев: Нямаме общо с регистрираната марка "Нашата България"

По-рано стана ясно, че марката е запазена от неизвестен човек, пожелал да остане анонимен.

Първан Симеонов: Три причини ще вдигнат избирателната активност

Първан Симеонов: Три причини ще вдигнат избирателната активност

За да стоим стабилно, трябва да оставим отворени всички врати, както правеше Борисов 15 години