7 Юли, 2026

Експерти готвят протести срещу промените в Закона за културното наследство

Експерти готвят протести срещу промените в Закона за културното наследство

Архитекти, археолози, реставратори и други специалисти от обединението "Форум културно наследство" ще протестират днес срещу приетите на първо четене поправки в Закона за културното наследство, които дават повече права на общините. Под надслов "За разумен, а не корупционен закон за културното наследство", те канят гражданите да се присъединят към тях между 12 и 13.30 ч. пред служебния вход на парламента.

"Внесеният от управляващите Закон за изменение и допълнение на Закона за културното наследство: 1. ЗАДЪЛБОЧАВА проблемите около опазването на културното наследство и допълнително узаконява корупционните практики, свързани с него и 2. Обрича на смърт Националния институт за недвижимо културно наследство, институт за чието поддържане в адекватно състояние държавата е подписала международен договор!", пишат експертите в поканата си във Фейсбук.

Те настояват гласуваните с мнозинство промени да бъдат замразени, докато проектът не бъде публично обсъден, както обеща вносителят Красимир Велчев от ГЕРБ. "Форум културно наследство" подготвиха и алтернативни законодателни предложения, които според тях ще изведат системата на културното наследство от колапс.

Печалният случай с разрушения тютюнев склад в Пловдив показва, че общините нямат "нито административния капацитет, нито необходимата информация, нито координация между отделните си звена, нито заинтересованост, нито необходимия морал и професионална съвест", за да управляват културното си наследство. Това предупредиха част от протестиращите - Гражданска инициатива за опазване на културното наследство (ГИОКИН) в своя декларация миналата седмица

Сподели:
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване

Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет

Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет

Тя ще наследи на поста Мария Томова, която беше назначена за главен секретар на Министерския съвет от служебния премиер Андрей Гюров.

Коментари (0)