8 Април, 2026

Експерти: Назначенията на хора от турския етнос на високи позиции е удар срещу ДПС

Експерти: Назначенията на хора от турския етнос на високи позиции е удар срещу ДПС

"Да назначиш човек от партията на Корман Исмаилов за зам-министър на отбраната е все едно да дърпаш тигъра за опашката. Естествено, че другият ти коалиционен партньор, Патриотичният фронт ще скочи, пък и не само те", коментира социологът Кольо Колев коалиционната политика в управлението. 

Според него, има сериозни съмнения по отношение на формацията, че обслужва не толкова българските национални интереси и това, естествено, поражда напрежение.

"Назначенията на хора от турския етнос на високи позиции е удар срещу ДПС, това показва на хората, че не само ДПС им дава възможности за развитие и е удар срещу ДПС", коментира на свой ред проф. Михаил Константинов.

По думите на Колев обаче, това е политическа игра, която заплашва коалиционната стабилност.

"Ритайки ДПС, риташ коалиционния партньор", заяви Колев.

"Непрекъснатото говорене за бюджетен дефицит и как ЕК ще ни накаже за това е пълно лицемерие. Бюджетният дефицит е 6%, дори на Германия е по-висок. Ние нямаме пари за пенсии, за пътища, за зимата, за да продължим да говорим непрекъснато за това, какво ни разрешава Европа. Проблемът не е във вземането на дълг, а в управлението им. Бюджетът се увеличава всяка година и средствата за социални плащания също се увеличават всяка година. Въпросът е в ефективността", коментира проф. Константинов.

"За пет години при нулева инфлация парите за здравеопазване са се увеличили 2.5 пъти за пет години. Имам чувството, че ако се дадат още пари за здравеопазване, здравеопазването съвсем ще изчезне. Парите трябва да се отпускат само срещу дейности и реформи, не само в здравеопазване, във всички сектори", заяви той.

Двамата се обединиха около мнението, че политическите сили ще се обединят около позицията, че макар и малки, но коледни добавки към пенсиите ще има.

Сподели:

Коментари (0)

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници

"Пътна полиция" с допълнителни мерки около Великден, спират ремонтите

"Пътна полиция" с допълнителни мерки около Великден, спират ремонтите

Заради очаквания интензивен трафик са спрени всички ремонти. Движението на тежкотоварни автомобили по автомагистралите ще бъде ограничавано.

Държавата отпуска 18 млн. евро помощ за автобусните превозвачи

Държавата отпуска 18 млн. евро помощ за автобусните превозвачи

Целта е да бъдат запазени цените на билетите и предотвратени съкращения в автобусния бранш. Парите ще бъдат насочени към общините.