17 Март, 2026

Експерти: Референдумът за Белене ще бъде катастрофа

Експерти: Референдумът за Белене ще бъде катастрофа

Около тази позиция се обединиха и другите двама гости в студиото – социолозите Боряна Димитрова и Кънчо Стойчев. 

Според  Кънчо Стойчев успеха или неуспеха на този референдум не зависимо от социологическите проучвания. Не могат да се правят прогнози колко хора ще дадат своя вот, още по-малко дали положителния или отрицателния ще надделее. Но е сигурно, че нормативно ще катастрофираме. По-интересно за него са позициите на политическите субекти и отправените от тях послания. 

За мен лично има два парадокса. Единият е, че  най-интелигентната партия на Кунева зае най-неинтелигентната позиция – да бойкотира референдума, апелирайки към свои симпатизанти да не гласуват на него. Вторият парадокс е, че най-силната партия, каквато до момента е ГЕРБ, погледна на референдума по следния начин - “да” или “не” на смъртното наказани. И накрая реши – за Петър да има, а за Стефан - да няма смъртно наказание. Подобна позиция е меко казано смешна, категоричен бе Кънчев. 

Боряна Димитрова също отчете недобрия закон за референдум, като тя подчерта, че за нея големия недостатък е плаващияг вот. Не добре е поставен и въпросът за референдума, който е ясен само за хората, които ще гласуват с “да”, но не и за тези, които са решили да гласуват отрицателно.  

Сподели:

Коментари (0)

Решено: Явор Божанков не влезе в листите на ПП-ДБ

Решено: Явор Божанков не влезе в листите на ПП-ДБ

Решението е взето след категоричния отказ на ПП Божанков да участва в предстоящите парламентарни избори

Агенцията по храните с масови проверки по южната ни граница заради шап в Кипър

Агенцията по храните с масови проверки по южната ни граница заради шап в Кипър

Шапът е най-силно заразното вирусно заболяване по домашните и диви чифтокопитни животни и от него боледуват говеда, биволи, овце, кози, домашни и диви свине, елени, сърни и др.

Андрей Гюров: България продължава да подкрепя справедливата кауза на Украйна

Андрей Гюров: България продължава да подкрепя справедливата кауза на Украйна

Българският премиер и украинският посланик у нас дискутираха и възстановяването е реконструкцията на страната след края на войната