6 Април, 2026

Експерти: Силата на Тръмп е, че не изневери на програмата си

Експерти: Силата на Тръмп е, че не изневери на програмата си

Снимка: FAKTOR

Америка никога не е била толкова изолирана на международната сцена

В първото си годишно обръщение пред Конгреса "За състоянието на съюза" Доналд Тръмп се похвали със състоянието на икономиката. Посочи Русия и Китай за стратегически противници и то не само като военни такива но и по ценностна система. Но нищо не каза за глобалното затопляне например. На това обърнаха внимание пред БТВ анализаторите Мартин Табаков и Стефан Тафров - бивш представител на България в ООН.

Според Тафров Доналд Тръмп не се приема добре по света. След първата година от управлението му САЩ никога не са били така изолирани на международната сцена. Те са изпокарани и с най-сериозните си съюзници. Мнението на хората в Европа е против Тръмп. Компрометиращо е за повечето западноевропейски лидери да имат дори добри отношения с него.

Новината е от годишната реч на Тръмп е, че той ще направи компромис с демократите по отношение на амнистията на младите нелегални имигранти, срещу което демократите вероятно ще позволят да се приеме бюджета на САЩ, допълни бившият посланик.

Мартин Табаков посочи, Тръмп е успял да реализира най-голямата данъчна реформа след Роналд Рейгън. Отмени спорната реформа на Обама в здравеопазването. Както обеща се захвана с мигрантите и стената на мексиканската граница за която са отделени 25 милиарда долара. "Тръмп спечели с тази програма и не й изневери".

Според тях, въпреки спорната първа година на Тръмп той запазва подкрепата си. По данни на CNN, за този период, тя е точно толкова колкото и на Буш младши и Бил Клинтън - 48 на сто.

Стефан Тафров е убеден, че всичко това е въпрос на сделки с демократите, за да гласуват бюджета. По думите му антимигрантската политика на президента и стената срещу Мексико са се отразили много зле на Тръмп. Той заяви, че не това е най-големият проблем на Тръмп. "Още утре ще туйтне нещо, неадакватно. Циркът Тръмп ще продължи. Това е уникално и неповторимо поведение на американски президент".

Табаков обясни, че е трудно само за една година Доналд Тръмп да откъсне САЩ от наследството на Обама. "Но бизнеса вече е облекчен. Той премахна много механични пречки пред него". 

Тафров посочи, че отстъпката по отношение на младите незаконни имигранти поставя в много деликатно положение онези конгресмени републиканци, които по време на кампанията бяха против легализирането на тези хора. Голяма част от републиканците са водили кампания против нелегалните мигранти и сега ще трябва да се явят пред избирателите си, а това за част от крайните избиратели е предателство. Това изяжда от тяхната политическа база и е много деликатен момент за Републиканската партия.

Според него евентуален импийчмънт на президента е съвсем реален.

Сподели:

Коментари (0)

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

Инспекторите установяват съхранение на храни при неподходяща температура, с липсващи етикети на български език и на продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние

Почина бардът, създал "Не остарявай любов" - Михаил Белчев

Почина бардът, създал "Не остарявай любов" - Михаил Белчев

Сред най-популярните му песни са също "Младостта си отива", "Откровение", "Приятелство"

 Прогнозата за времето: Слънцето се завръща

Прогнозата за времето: Слънцето се завръща

Минималните температури ще бъдат между 3 и 8 градуса, а максималните - 20 и 25, в София – около 20.