16 Януари, 2026

Експерти: Управляващата коалиция е стабилна, социалистите не са готови за предсрочни избори

Експерти: Управляващата коалиция е  стабилна, социалистите не са готови за предсрочни избори

Проф. Антоанета Христова

Корнелия Нинова много добре осъзнава, че БСП не е готова за "рязкост на политиката"

Управляващата коалиция е достатъчно стабилна, а в "БСП за България" има вътрешни проблеми и социалистите не са готови за предсрочни избори. Около това мнение се обединиха пред Bulgaria ON AIR политическият психолог проф. Антоанета Христова и политологът Георги Киряков.

Проф. Христова посочи, че вижда старание от страна на министрите да докажат, че могат да вършат работа и са ефективни. По думите ѝ за тази цел им трябва спокойна среда и по-дълъг период на управление. 

"ГЕРБ няма интерес да се затвърждава като партия и министър-председател, който си хвърля оставката толкова лесно. Г-жа Нинова доста пъти се опитваха да я свалят от лидерския пост. Тя успява да преодолее вътрешната опозиция", посочи политическият психолог в "Денят ON AIR".

Според нея лидерът на социалистите много добре осъзнава, че БСП не е готова за "рязкост на политиката и искане на предсрочни парламентарни избори", на които да се представи по-добре.
"БСП няма достатъчно сила в и извън парламента, за да диктува дневния ред. БСП предпочита да бъде опозиция само в определени моменти", каза от своя страна Георги Киряков.

"Патриотите няма да изпуснат шанса, който им беше даден. Те са доста по-разумни от Реформаторския блок. Способни са да правят повече компромиси и са доста по-обиграни политически", коментира още политологът в студиотов.

Киряков определи предложението на Красимир Каракачанов армията да се включи в опазването на обществения ред, като желание на военния министър да демонстрира свръхактивност. 

"Намесата на армията в работите на обществото понамирисва на фашизъм. Армията не трябва да си позволява да излиза извън казармите освен при природни бедствия и терористични актове", категоричен бе той.

Проф. Христова посочи, че по правило се дава повече власт и ресурс на силовите министерства, когато обществено е в криза. Тя определи предложението на Каракачанов като доста изненадващо.

Относно споровете между управляващи и опозиция кой трябва да назначава шефа на бъдещото антикорупционно звено, политическият психолог каза:

Най-лесното нещо е да се каже, че президентът трябва да назначава шефа на новия антикорупционен орган. Радев каза много ясно, че иска да следва румънския модел, а там президентът назначава шефа на това антикорупционно звено.


Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".