11 Август, 2026

​Eдноименен албум на Led Zeppelin покорява Америка

На днешния ден преди 46 години легендарната рок група Led Zeppelin издава своя първи едноименен албум, с който за кратко време покоряват Америка.

Специалистите го определят като един от най-важните записи в историята на хард рока и образец за множество бъдещи групи. За пръв път дистерните електрически китари са на преден план и служат за основа на структурата на песните. Това слага началото на един непознат дотогава стил, в който блусът и рокендролът намират ново звучене, интерпретирани по един много по-различен начин.

Повече от парчетата в този албум са написани от китариста Джими Пейдж, не без участието на останалите музиканти в бандата. В някои от тях обаче се прокрадват мотиви от композиции на съществуващи по това време групи и изпълнители - признава по-късно Пейдж, въпреки, че на обложката не е изрично указано.

Парчето "You Shook Me", например, представлява свободна интерпретация по едноименната песен на блус изпълнителите Уили Диксън и Дж. Б. Леноар. Уили Диксън е и оригиналният изпълнител на песента "I Can't Quit You Baby", също намерила място в албума.

С този свой първи албум Led Zeppelin отбелязва огромен комерсиален успех за времето си, най-вече в САЩ, където единствено албумите на The Beatles се радват на по-голяма популярност и се продават по-добре.

Сподели:
Ивайло Мирчев: Какво са знаели службите преди да се стигне до убийството в Пловдив?

Ивайло Мирчев: Какво са знаели службите преди да се стигне до убийството в Пловдив?

"Следят ли дейността на неонацистки и други радикални групи у нас?"

Съдът остави без разглеждане две нови искания по "Баба Алино"

Съдът остави без разглеждане две нови искания по "Баба Алино"

Жалбите са внесени от дружеството „Форест клуб Варна“ с управител Олег Невзовов. В мотивите си съдебният състав изтъква липсата на правен интерес

Радан Кънев: Демерджиев да каже кои са тези “изроди”. Да назове руската хибридна пропаганда

Радан Кънев: Демерджиев да каже кои са тези “изроди”. Да назове руската хибридна пропаганда

"Както и радикалните организации, разпространяващи радикални и тоталитарни идеи, насаждащи омраза и призоваващи за насилие", призова лидерът на ДСБ

Коментари (0)