28 Декември, 2025

Ердоган заплашил Юнкер и Туск да наводни България и Гърция с бежанци

Ердоган заплашил Юнкер и Туск да наводни България и Гърция с бежанци

Президентът на Турция Реджеп Ердоган е отправил заплахи през ноември 2015 година да наводни Европа, специално Гърция и България, с мигранти, ако лидерите на Европейския съюз не му предложат по-добро споразумение за справяне с бежанската криза. Това съобщи гръцкият сайт euro2day.gr, цитиран от Ройтерс.

Специализираният в разпространението на финансови новини сайт е публикувал протоколи от среща между Ердоган, председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

От публикацията става ясно, че е имало сериозно напрежение и недоверие по време на проведените разговори. „Можем да отворим вратите към Гърция и България по всяко време и можем да качим бежанците на автобуси... Как ще се справите с бежанците, ако нямаме споразумение? Ще убиете бежанците ли?”, казал Ердоган.

"Ако не ни дадете 3 милиарда евро за две години, тогава няма смисъл да продължаваме разговора. Гърция получи 400 милиона евро по време на кризата. Ние трябваше да удържим част от тези средства и да ги използваме за създаването на зона за безопасност в Сирия, така че да решим проблема с бежанците", казал Ердоган на европейските лидери, съобщи ТАСС.

"На ЕС ще се наложи да се справя с повече от едно момченце, удавило се край бреговете на Турция. Ще трябва да се справи с 10 000, с 15 000 души. А как ще успеете да се справите с тях?", е попитал Ердоган двамата лидери, предаде ТАСС. Ройтерс допълва, че задавайки този въпрос Ердоган е попитал Туск и Юнкер дали ЕС ще "убие бежанците", за да се справи с кризата.

Ройтерс посочва, че според изнесеното в гръцкия сайт Ердоган често пъти е прекъсвал Юнкер и Туск, а разговорът е бил доста разпален. Президентът е обвинил ЕС, че е разочаровал Турция, а Юнкер лично, че не е проявил уважение към него.

Сподели:

Коментари (0)

„Гардиън“:   В България дезинформационни кампании, свързвани с Русия, засилват недоверието към еврото

„Гардиън“: В България дезинформационни кампании, свързвани с Русия, засилват недоверието към еврото

"Напрежението се пренася и в парламента, където представители на крайнодясната и проруска партия „Възраждане“ се противопоставят остро на присъединяването към еврозоната", пише изданието

Майстор възроди занаят, забранен със султански указ от 1821–1826 г.

Майстор възроди занаят, забранен със султански указ от 1821–1826 г.

Изработката на едно оръжие може да отнеме повече от месец – зависи от модела, украсата и сложността. При Христо всичко се прави от А до Я.

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Над планините облачността ще бъде променлива, по-често значителна. Главно в Стара планина ще има превалявания от сняг