28 Февруари, 2026

Ето къде засега има сигнали за нарушения на втория тур

Ето къде засега има сигнали за нарушения на втория тур

В областните дирекции на МВР е организирано 24-часово дежурство на щабовете, които приемат и обработват сигнали, свързани с нормалното протичане на втория тур на местните избори.

В Община Първомай, за която от ЦИК информираха, че е постъпил сигнал от гласоподаватели за агресивно държание на членове на секционна избирателна комисия, изборите са започнали и протичат нормално. Това заяви председателят на Общинската избирателна комисия Руска Димова. "Не знам откъде ЦИК имат тази информация. Нито проверяваме, нито обработваме сигнала при нас. В Първомай няма постъпил такъв сигнал. Всичко работи, отворихме навреме", заяви Димова.

На някои места в Благоевградска област изборният ден бе предшестван от ескалиращо напрежение. В Петрич седем партии заявиха, че не приемат резултатите от вота за общински съветници, но така и не внесоха жалба в ОИК. В Белица преди дни бе пребит общински лидер на една от партиите в града. Жалба в полицията е подал и горски стражар, който твърди, че политически активист му е нанесъл побой. Прокуратурата е образувала досъдебни производства по двата случая. В Гърмен и Петрич имаше най-много жалби за нарушения при първия тур на изборите, сигнали за купуване на гласове бяха подадени и в полицията, но нито един не доведе до ефективни арести.

В ОИК в Генерал Тошево е депозирана жалба от една политическа сила, че в квартал "Пастир", жителка от общината тази сутрин е агитирала пред секцията и по къщите в полза на кандидата за кмет от конкурентната партия.

Цанка Христова, председател на общинската изберателна комисия Павел баня съобщи пред БНР, че е постъпил сигнал за купуване на ромски гласове в сладкарницата на село Манолово. От комисията са подали жалба до Районната прокуратура от жител на село Горно Сахране. Младежът се оплакал, че в дома му го посетил застъпник на един от кандидатите за кмет на общината и го заплашил, че ако гласува, ще му извади очите. От ОИК са отказали на партията, издигнала един от кандидатите за кмет на община Павел баня да увеличи броя на застъпниците, тъй като те са регистрирали 20, колкото са и секциите в общината.

Първа жалба в ОИК Добрич е депозирана от една от партиите, чиито кандидат за кмет се съзтезава на балотаж. В нея се казва, че хора се извозват с микробус до две секции, за да гласуват и така се осигурява контролиран вот. Сигналът е подаден и в МВР и прокуратурата. От ОИК в момента проверяват жалбата.

Сподели:

Коментари (0)

Копейки от “Възраждане”  блокираха входа на Министерски съвет, адвокатстват на Иран

Копейки от “Възраждане”  блокираха входа на Министерски съвет, адвокатстват на Иран

Скандалът с хората на Костадин Костадинов е заради свикания Съвет за сигурност от премиера Андрей Гюров

Запрянов: Няма пряка военна опасност за България след удара срещу Иран

Запрянов: Няма пряка военна опасност за България след удара срещу Иран

Днес ще има Съвет по сигурността при министър-председателя, на който трябва да бъдат обсъдени въпроси, свързани и с евакуацията на българските граждани

СДВР отбелязва Тодоровден и 70 години конна полиция с празнична програма

СДВР отбелязва Тодоровден и 70 години конна полиция с празнична програма

През годините конната полиция е участвала в множество обществени прояви, а тяхното присъствие добавя специфичен елемент към градските събития