Социологът от Изследователския център "Тренд" Евелина Славкова коментира пред БНР новината на деня - че представителите на Реформаторския блок приеха от президента Росен Плевнелиев проучвателния мандат и ще направят последен опит за сформиране на кабинет в настоящото Народното събрание.
Реформаторите заявиха, че ще търсят мнозинство, което да бъде стабилно, предвид ситуацията в света, атентатите в Турция и най-вече - предвид сложната обстановка около Хитрино.
Евелина Славкова тълкува приемането на мандата не само като усилие за запазване на политическата стабилност на страната, но и като опит на Блока да запази позиции сред собствените си привърженици:
"Бяха изтъкнати аргументи от тяхна страна, че наистина на България й е необходимо стабилно правителство. Аз съм съгласна, че е необходимо стабилно правителство, но все пак смятам, че в Реформаторският блок имат и още един аргумент да искат мандат и да направят опит да съставят правителство, въпреки че чисто математически съм убедена, че няма да получат подкрепа от ГЕРБ и не мисля, че това ще се случи".
Разбира се, това не трябва в никакъв случай да бъде подценявано като аргумент за желанието на Реформаторския блок да се опита да спаси това Народно събрание - със съставянето на нов кабинет", коментира тя.
Според социолога опитът за съставяне на кабинет е обречен и в РБ са наясно с това:
Тук винаги съществува една хипотеза, нещо, което ние многократно сме се нагледали и сме наблюдавали в Народното събрание", каза още Славкова и обясни:
"Това е възможността да бъде гласуван кабинет с много по-нисък кворум - тоест в Народното събрание някоя от политическите сили да не се яви, да не се регистрира и съответно кворумът да бъде свален, но не мисля, че на която и да било от политическите сили й се влиза в тази игра, най-малкото защото това ще бъде изключително негативно разчепено от избирателите".
"Веднъж вече поставена темата с предсрочни избори, мисля, че наистина това е един акумулатор, който много трудно ще бъде изключен", обобщи социологът.
Още от България
Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност
Заместник-началникът на НСО полк. Бойко Василев посочи, че Народното събрание не разполага с експертен капацитет за самостоятелно формиране на преценка и степен на риск
Посолството ни в Скопие: Настоятелно молим да не се блокират пътища на границата
"Интересът на нашата държава изисква да бъдем отворени към своите югозападни съседи, да провокираме запознаването им със съвременната българска култура, да насърчаваме контактите"
Депутат на Радев с несравним цинизъм: Санкциите срещу патриарх Кирил нападат самото православие
Народният представител от „Прогресивна България“ Димитър Петров участва в предаването „Лице в лице“ по bTV , за да коментира подлата "позиция на България" по новия, 21-и пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия