Президентството е единствената институция, която си дава сметка, че все още сме в ЕС. Това каза в студиото на Нова ТВ бившият енергиен министър Трайчо Трайков.
В коментар по повод създадената днес комисия в парламента, която ще разследва срещата на президента Росен Плевнелиев с г-н Шишкович от ЕVN, той посочи, че макар тази среща да не е била официално оповестена, в нея няма нищо смущаващо и скандално.
Срещата между Плавнелиев и представителя на EVN не беше официално обявена и това е голямата грешка на протокола на президентството, защото при подобни срещи трябва да има прозрачност. Президентът обаче не само има право, но е длъжен да се среща с представители на бизнеса, когато става дума за интересите на България. Факт е обаче, че бяха направени координирани медийни усилия, за да бъде представена тази среща като нерегламентирана. Но ако имаме такива изисквания към тази среща, те трябва да бъдат прилагани към всички средства от този характер, коментира Трайков.
Той е категоричен, че Росен Плевнелиев не е дал основание да бъде подозиран, че е зависим от тесни интереси. Президентът просто се опитва да реши един търговски спор по цивилизован начин.
Бившият енергиен министър затова смята, че е важно да се знае и за какво са си говорили на срещата премиерът Пламен Орешарски и шефът на “Газпром” г-н Милер.
След разговора на Орешарски с Милер се случи нещо много съществено – беше изваден “Южен поток” от европейското законодателство. А още по-смущаващ е фактът, че още миналата година, през месец май “Газпром” е изпратило предложения за законодателни промени, които да гарантират реализацията на проекта, разкри още Трайков.
Още от България
Обърканият Киприан разреши водосвет за Украйна в Шипченския манастир
Искането за провеждането на водосвета е било внесено от името на общобългарския комитет „Ген. Иван Вълков“ и Съюза на репресираните „Памет“ от Казанлък
Огнян Минчев с остър анализ на първите 100 дни на Радев: България поема в опасна посока
Политологът предупреждава, че завоят във външната политика – от отношенията с ЕС до стратегическите решения на Балканите – може да има тежки последици за националната сигурност на страната
Божанов предизвиква Йотова: КСНС не е щаб за бързо реагиране, а записан в Конституцията стратегически орган
Той призовава президента да не се крие зад политически интриги, а да спазва закона и да свика Консултативния съвет за национална сигурност