9 Август, 2026

Eврика! И Михаил Миков се сети: Oставка на Иван Искров

Eврика! И  Михаил Миков се сети:  Oставка на Иван Искров

Председателят на БСП Михаил Миков се присъeдiнни към призивите управителят на БНБ Иван Искров да подаде оставка от поста заради кризата с КТБ.
В интервю за агенция “Ройтерс” Миков казва, че не бива да се харчат пари на данъкоплатците за спасяването на КТБ, преди да е напълно ясно колко големи са финансовите й проблеми. Това се очаква да стане на 20 октомври, когато е крайният срок за приключване на одита на банката.

Засега нищо не може да се направи за инвеститорите или кредиторите на КТБ, допълва той. “Нямаме право да натоварваме данъкоплатците преди да сме наясно пред какво сме изправени.”

“Ройтерс” обяснява, че политическо боричкане е провалило плана на БНБ за държавно спасяване на КТБ. Сега се чака изходът от парламентарните избори на 5 октомври, пълния одит и разговорите с акционерите.

“Би трябвало досега да е ясно какви са задълженията на банката, какви плащания й предстоят, колко голямо е обезпечението, с което разполага… След всичко случило се, очевидно е, че доверието към банковата система не може да бъде възстановено с този управител на БНБ”, казва Миков.

“Искров твърди, че забавянето на одита е заради технически проблеми. Той не коментира дали ще подаде оставка, но е давал да се разбере, че отстраняването му би нарушило правилата на ЕС, защитаващи независимостта на централните банки”, пише още “Ройтерс”.

По повод изборите Миков казва, че “българите се нуждаят от политическо спокойствие и повече справедливост”. “Нужно е да имаме по-голямо парламентарно мнозинство, но единствено на базата на ясни принципи. Иначе то няма да получи обществена подкрепа”, добавя той.

Социалистите ще работят за затягане на контрола над банките и замяна на плоския данък от 10% с прогресивен, обяснява световната медия.

Сподели:
Цветлин Йовчев: Радарните ни системи за откриване на дронове са доста остарели

Цветлин Йовчев: Радарните ни системи за откриване на дронове са доста остарели

„Когато тръгнем да изграждаме такава защита на национално ниво, тя трябва да бъде изградена на пластове"

От днес цените в магазините са само в евро

От днес цените в магазините са само в евро

Двойното обозначаване в левове и евро беше временна мярка, която целеше да подпомогне потребителите да се адаптират към новата валута

Леко захладняване с превалявания и гръмотевици - но остава горещо, в сила е жълт код за югозападните райони

Леко захладняване с превалявания и гръмотевици - но остава горещо, в сила е жълт код за югозападните райони

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София – около 30°

Коментари (0)