10 Февруари, 2026

Европарламентът преразпределя днес 120 хиляди бежанци от Гърция, Италия и Унгария

Европарламентът преразпределя днес 120 хиляди бежанци от Гърция, Италия и Унгария

Европейският парламент ще гласува днес извънредното предложение за преразпределяне на 120 000 търсещи убежище от Гърция, Италия и Унгария.

Резолюцията има само консултативна роля, но вотът беше предсрочно организиран, за да се спази процедурата преди извънредната среща на вътрешните министри от ЕС във вторник.

От тяхното решение зависи влизането в сила на квотната система.

На предишното си заседание в началото на седмицата правителствата не постигнаха консенсус, защото някои искат квотите да са доброволни, а не задължителни.

Най-влиятелната група на Европейската народна партия не иска пълното отпадане на Дъблинския регламент, каза в интервю за БНР германският евродепутат Моника Холтмайер. Постоянният квотен механизъм за честно разпределение на бежанци обаче е в интерес на всяка една държава, обясни тя:

"Може, например, да се случи друга криза в източна Европа и милиони хора да дойдат там. Тогава внезапно България, Румъния и Полша могат да поискат помощ от останалите страни от Европейския съюз. Какво би се случило тогава, ако Италия реши да им откаже? Това също няма да е приемливо за нас", обяснява Холтмайер.

Очаква се евродепутатите да одобрят с голямо мнозинство плана на Европейската комисия за вътрешно разпределение на бежанците.

Сподели:

Коментари (0)

Радостин Василев към Илияна Йотова: Да бяхте подали оставка двамата с Румен Радев

Радостин Василев към Илияна Йотова: Да бяхте подали оставка двамата с Румен Радев

В обществото изглежда, че "той е използвал президентството да направи партия, а Илияна Йотова - президентският пост за своя бъдеща кампания", заяви лидерът на "Меч"

Изпълнителният директор на детската болница в София подаде оставка

Изпълнителният директор на детската болница в София подаде оставка

"Отказвам да бъда част от среда, в която административният натиск и безкрайните проверки подменят смисъла на медицината и превръщат работата в оцеляване", заяви лекарят

Майката на Калушев: Синът ми е убит, Иво не е способен на самоубийство, камо ли да отнеме чужд живот

Майката на Калушев: Синът ми е убит, Иво не е способен на самоубийство, камо ли да отнеме чужд живот

Стела Димитрова-Майсторова подчертава, че не желае да дава интервюта, но ще говори, за да не бъде опетнявано името на сина й