6 Декември, 2025

"Файненшъл таймс": Успех на опозицията може да предизвика период на нестабилност в България

"Файненшъл таймс": Успех на опозицията може да предизвика период на нестабилност в България

"Подкрепяният от социалистите бивш генерал от ВВС Румен Радев печели първия тур от президентските избори в България и един успех на опозицията може да прокара пътя за оставка на правителството център дясно, предсрочни парламентарни избори и период на продължителна политическа нестабилност", пише британският в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

"Изборите се състояха в атмосфера на широко обществено недоволство от политическата класа в България, корупцията и жизнения стандарт, който продължава да е най-ниския в Европа близо 10 години след като страната се присъедини към 28-членния блок", отбелязва вестникът.

"Предизборната кампания се фокусира също върху отношенията на България с Русия", посочва "Файненшъл таймс". 

Радев призова за отменяне на западните санкции, наложени на Москва след анексирането на Крим и намесата й в Източна Украйна, но заяви, че изцяло подкрепя членството на България в ЕС и НАТО.

"Социологическите анкети преди изборите сочеха, че председателят на парламента Цецка Цачева ще победи с малка разлика Радев на първия тур, но ще загуби от него на балотажа", припомня вестникът. 

Неочаквано силното представяне на Радев на първия тур изглежда не само подобрява шансовете му за окончателна победа, но увеличава вероятността за падане на правителството на премиера Бойко Борисов, отбелязва "Файненшъл таймс".

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той