30 Март, 2026

Филмът "Песента" връща политзатворници в кошмара на концетрационните лагери

Филмът "Песента" връща политзатворници в кошмара на концетрационните лагери

Документалният филм на Би Ай Ти „Песента” е посветен на жертвите и оцелелите от лагера в „Белене”. Лентата е дело на Росен Елезов, Евгений Михайлов и Радослав Н. Колев. Във филма авторите се срещат с бивши политзатворници, които разказват за кошмара, който са преживели на зловещи лагер, както и историята как са стигнали до смъртоносната каторга.

Мохамед Узункъш (Мохамед Юсеинов Юсефов) е основател и лидeр на „Дългата зима” (в превод на турски ,,Узун къш”). Тя се оказва най-голямата автентична нелегална организация на турците в България в годините на комунизма. През периода 1985-1986 г. се бори срещу преименуването на турците и асимилаторската политика на Възродителния процес. 28-годишен е задържан от ДС и е осъден на 20 години затвор за антидържавна дейност. Заедно с него са арестувани над 100 души, но само 9 получават тежки присъди. 

„Аз съм първият човек, който излиза от затвора с турското си име. Така се казва организацията ми и е поставено от съмишлениците ми от затвора. Искахме да направим мирни протести, нещо като майските събития, но ни задържаха. В затвора съм правил 20 гладни стачки, едната от които беше 20 дена. Обвиниха ме за клеветническа информация и за шпионаж. Как това може да стане, след като не съм имал достъп до военна или държавна информация. Другото ми обвинение е за тероризъм. Мои приятели в Раковски са направили малък палеж, щетите от който са 70 лв., но аз с тях въобще не се бях чувал. Имам документация за организацията, която може да се провери, че не е терористична”, разказа Узункъш.

Ибрахим Куруджу е учуден защо някой иска да дели хората на българи и на турци. „Ние имаме общ враг и това е комунизмът. Общата ни цел е да го премахнем. След като лежах в затвора, след това пак се опитваха да ме вкарат, но не можаха, защото бях убеден, че комунизмът ще си отиде. Много хора не ми вярваха, но не след дълго режимът падна”, каза Куруджу.

Катрин Макаров е французойка с руски произход. Арестувана е в София през 1972 г., година, когато пристига от Франция на специализация по български език в СУ "Климент Охридски". Със себе си носи книги, които дава да четат нейни познати и приятели в България. 

„Значи щом идвам от Запада, съм враг на народа. Следиха ме една година двама души от двете страни на улицата. Като прочетох какво са писали в Комисита по досиетата, пребледнях. Била съм извършвала незаконни аборти. Най-лошото е, че се оказа, че всичките ми приятелки са били агенти и са ме доносничели през цялото време”, разказа Макаров.

Мехмед Юмер пък заяви, че турчинът никога не мрази българина, а тези, които са посягали лагерите, са атеисти, способни да убият майка си и баща си. „Биеха до смърт, пикаехме кръв, от бой”, спомни си Юмер. Бившите затворници получават по 64 лв. обезщетение на месец, с които обаче не могат да си построят нито дом, нито да изтрият спомените си.

Целият филм може да изгледате тук

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна все още планира да закупи руски реактори от България 

Зеленски: Украйна все още планира да закупи руски реактори от България 

Той е убеден, че България „може да помага както на украинците, така и да експортира тази помощ към други страни, включително Източна Европа и Молдова, която страда от голям енергиен дефицит"

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

По отношение на реакторите от АЕЦ „Белене“ Гюров каза, че българският парламент е този, който следва да се произнесе по темата

МВР: Заместник-министър Анчев е спазил сроковете за излизане от управите на дружества, в които е участвал

МВР: Заместник-министър Анчев е спазил сроковете за излизане от управите на дружества, в които е участвал

Той е подал три заявления за отстраняване на несъвместимостите, свързани със заемането на поста му