21 Март, 2026

Г. Ферхойген: България е стабилна демокрация и развиваща се икономика

Г. Ферхойген: България е стабилна демокрация и развиваща се икономика

Гюнтер Ферхойген

Очакванията от присъединяването на България към ЕС са изпълнени, допълни Ферхойген

„За последно бях тук през 2009 година, откакто се пенсионирах не съм посещавал България. Много съм впечатлен от това, което видях. От пръв поглед е ясно, че икономическото развитие върви в положителна посока”, заяви Гюнтер Ферхойген, бившият комисар по разширяването на ЕС.

„Имах разговори с български семейни фирми. Това е и причината за посещението ми. Срещнах се със Сдружението на българските семейни предприятия. От разговорите с тях установявам, че до голяма степен очакванията от присъединяването към ЕС са изпълнени. А именно – България е стабилна демокрация и развиваща се икономика”, допълни Ферхойген. 

Според него ЕС няма да се разпадне, каквито страхове има.

„Няма да бъдем толкова луди да разрушим нещо, което е най-добрият период в европейската история”, смята бившият еврокомисар по разширяването. 

„Опасността за това е била и по-голяма от сегашната. Миналата година, когато беше взето решението в референдума за Brexit. Тогава трябваше да се борим и с последствията от финансовата и икономическата криза. Тогава надигнаха глава десни популистки екстремистки партии, тогава беше много опасно, много по-опасно от сега. Но Брюксел успя да стабилизира нещата”.

Що се отнася до политическата ситуация в Германия, Ферхойген заяви, че криза няма.

„Застой в Германия би осакатил европейската политика. В Европа нещата вървят най-добре, когато Франция и Германия са впрегнати и вървят най-отпред и дават тон на темпото. Франция е дееспособна сега, но Германия не е. Преди коледа тази година трябва да имаме правителство”, коментира Ферхойген.
Сподели:

Коментари (0)

 Андрей Гюров: Мерките ни в отговор на поскъпването на горивата са изключително фокусирани

Андрей Гюров: Мерките ни в отговор на поскъпването на горивата са изключително фокусирани

"Водещо за нас е да помогнем където има нужда - целенасочено и премерено, по отговорен към бюджета на държавата начин", заяви премиерът на среща с работодатели

Профил  с името "Ивайло Калушев":  До хижа „Петрохан“ има  обитаема постройка-  джиповете и АТВ-та са отивали там

Профил с името "Ивайло Калушев":  До хижа „Петрохан“ има обитаема постройка- джиповете и АТВ-та са отивали там

Към поста са приложени и изображения, за които се твърди, че са от Google Maps и показват предполагаемото местоположение на обектите

Илиана Йотова: Превърнах френския в част от житейския си път

Илиана Йотова: Превърнах френския в част от житейския си път

Това заяви президентът в Гимназията за преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ в Перник, където заедно с ръководството и учениците отбеляза Международния ден на Франкофонията.