"Признавам, че след инцидента в Хитрино управлението реагира добре. Сработиха действията при кризи. Не се поеха прекалени рискове. Протоколът на овладяване на кризата беше правилен", заяви Гроздан Караджов, член на Комисията по транспорта в Народносто събрание пред бТВ.
Ген. Атанас Атанасов от РБ допълни, че за него е важно на първо място да се отсее и да се заяви от институциите, че няма данни за терористичен акт в този случай.
"Да се установят какви са причините за катастрофата - това е сложен процес. Всичко трябва да бъде изяснено, отговорността за причините за това произшествие лежи на прокуратурата, която трябва да изясни фактите", коментира той.
"Очеивидно е, че железният път е стар, съоръженията за сигнализация не са подменяни от десетилетия. Ако на този участък имаше по-модерна система, която автоматично да управлява влака, можеше да се избегне този инцидент", смята депутатът.
"Българските железници са занемарени и като технологии, и като железен път. Това е въпрос на политика. В конкретния случай какви са точно причините, ако влакът е влязъл в отклонение с по-висока скорост трябва да се изясни каква е причината. Не бих искал да спекулирам с версиите. Железниците са една от емблемите на Третата българска държава, а са оставени на произвола", заяви Атанасов.
По думите на Караджов най-много жертви даваме, защото не се спазват правилата на движение.
"Друга причина е чувството на безнаказаност. Когато нагоре по пирамидата няма виновни, докато правната ни система не вдъхва усещане за страх у хората, ще се стига до подобни инциденти. Пак ще осъмнем с един машинист и някой от ниските нива, които ще получат условна присъда“, прогнозира той.
Още от България
Ивайло Мирчев: България присъства на парада, но отсъства от решенията!
"Празният стол не защитава България, той я обезсилва и обезличава"
София и Бургас си оспорват домакинството на „Евровизия“ във финалния етап, Варна и Пловдив отпаднаха
Директорът на „Евровизия“ Мартин Грийн изрази надежда Пловдив и Варна бъдат активна част от националните прояви, свързани с „Евровизия 2027“, през месец май идната година
Георги Касчиев: Пълна е деградацията на АЕЦ " Козлодуй", това е първа частна атомна централа
„Твърдят, че няма атомна централа на загуба, но нашата е на загуба. На входа стоят едни олигарси", категоричен е той