6 Декември, 2025

"Галъп": 70% от българите притеснени от конфликтите в Турция

"Галъп": 70% от българите притеснени от конфликтите в Турция

20% очакват, че опасността от нови конфликти в Турция намалява, докато 70% смятат, че опасността от нови конфликти в Турция по-скоро се увеличава.

Това показват данните от експресен телефонен сондаж проведен между 20-21 юли от „Галъп интернешънъл“ сред 822 респонденти в цялата страна. 

С повече боязън отговарят жените, както и хората с по-високо образование и социален статус. 27% смятат, че ситуацията в Турция, по-скоро би се отразила на техния живот, докато 69% са на обратното мнение.

Най-чувствителен е делът на хората (60%), които не очакват промяна в отношенията между България и Турция. Сред българските турци даже надделява мнението за възможно подобряване на отношенията между страните.

Най-обобщено - в седмицата след неуспешния опит за преврат в Турция, българите се боят, че ситуацията в югоизточната ни съседка ще се влошава. В същото време обаче, те по-скоро не виждат как случващото се в Турция ще се отрази на нашия живот и по-скоро не очакват съществена промяна в българо-турските отношения.

Изследването е независимо и е част от стремежа на „Галъп интернешънъл“ да предоставя бързи данни по актуални казуси.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той