30 Април, 2026

Георги Лозанов спира кадрите с мъртви и ранени в сутрешните блокове

Георги Лозанов спира кадрите с мъртви и ранени в сутрешните блокове

"Медиен тип формати продават чужд живот, което е опасна стока. В този план има европейски препоръки, които често не се спазват. Публичните лица могат да бъдат снимани на публични места, но те трябва да знаят за това, че са снимани и са съгласни за фотосите". Това заяви пред БНТ председателят на СЕМ Георги Лозанов. Според него единственото спасение според настоящото законодателство е обществените хора да се пазят, тъй като папараците се опитват да си изкарат хляба на всяка цена.

"Целта им е да бъде задоволен обществения интерес без да бъдат осъдени. Това е практика и на запад, но там звездите имат солидна адвокатска защита и папараците си плащат скъпо за на влизането на личния им живот. У нас обаче група публични лица вече са на ръба на нервна криза от това, че някой следи личния им живот, след което обаче информацията се фалшифицира. СЕМ санкционира само това, което вижда на екрана. Междуличностните отношения не влизат в правомощията ни. Медиите са обвинявани за неспазване на етика, но моята позиция не е толкова крайна", коментира Лозанов. 

Той припомни, че форматите, които показват личния живот на хората не са измислени от българи, а най-вече от западни медии. В България обаче трябва да се намери балансът, констатира шефът на СЕМ. 

"Терасата на Васил Найденов не е обществено място, но ако бъде сниман на улицата или в ресторант навън, където се пуши, всеки има право да прави фотографии. Интересът към публичните лица от страна на обществото е да види какъв е моралът им извън кадър и дали това, което говорят и се опитват да влияят на хората е искрено", каза още Лозанов. Той осъди показването на кадри като тези на убитото момче в Борисовата градина сутринта. Лозанов обеща да се самосезира за сутришните репортажи с нелицеприятни снимки. 

Сподели:

Коментари (0)

Изпращаме април с жълт и оранжев код за значителни валежи в цялата страна

Изпращаме април с жълт и оранжев код за значителни валежи в цялата страна

Термометрите тръгват надолу и максималните температури ще са между 9° и 13°

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.