8 Април, 2026

ГЕРБ и БСП съгласни, за бюджета на МВР

ГЕРБ и БСП съгласни, за бюджета на МВР

"С новия закон за МВР ще бъде възстановена балансиращата роля на президента при назначаването на висшата длъжност в системата, ще бъде възстановено доверието на обществото, а с връщането на конкурсното начало - че политизирането ще бъде премахнато", заяви депутатът от ГЕРБ Красимир Нунев.

Според Иван Иванов от БСП-Лява България промените в закона са прибързани и без дебата.

"Полицията отдавна не е военизирана структура, за да се налага президентът да назначава главния секретар. Кой ще носи отговорността, ако главният секретар наруши закона", попита Иванов и добави, че всяка промяна в сектор сигурност би трябвало да се прави с консенсус от политическите сили.

"ГЕРБ няма да политизира МВР", заяви Нунев, който припомни, че 28 години е работил като полицай и добави, че връщането на конкурсното начало при назначенията, ще гарантира липсата на политически натиск или покровителство в системата.

"МВР е във финансов капан, поставен от предишния парламент", заяви Нунев и добави, че в бюджета на министерството не достигат 231 милиона лева.

Двамата депутати бяха съгласни, че бюджетът на МВР е недостатъчен и трябва да бъде увеличен при актуализацията. 

Иван Иванов изрази опасенията на БСП, че липсата на дебат поражда опасения, че "скоро от парламентарната трибуна отново ще се произнасят присъди", а пък Нунев обяви, че ГЕРБ ще изчака създаването на постоянните комисии и ще организира дебат с участието на гражданското общество и европейски експерти, за да се гарантира прозрачност на процеса.

Сподели:

Коментари (0)

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

„Информационната среда в България вече се оформя от сили, които никой не контролира или разследва, а изглежда и никой не бърза особено да ги разбере“, пише в свой коментар изданието

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Хората искат резултати, а не шарени картинки и чертежи

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

"Повече от всякога е необходимо да се върнем към основните принципи на международното право и дипломацията", заяви тя