2 Февруари, 2026

ГЕРБ поиска избори на 29 септември

ГЕРБ поиска избори на  29 септември

От ГЕРБ поискаха извънредните парламентарни избори да се проведат на 29 септември. Според календара обаче денят се пада понеделник, а не както са пресметнали от опозицията - в неделя.

Заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цецка Цачева заяви, че до 29 юли Народното събрание трябва да се разпусне и в оставащите два месеца до края на септември президентът Росен Плевнелиев да назначи служебен кабинет.

От опозицията поискаха извънредните парламентарни избори да се проведат на 29 септември. Заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цецка Цачева направи точните изчисления:

„Ще си позволя малко аритметика в месеци, за да е ясно това, което говорим. За да има избори на 29 септември - последната неделя на месеца, това означава, че 42-то НС може да се разпусне на 29 юли, два месеца преди насрочването на изборите от президента".

От опозицията настояват още праз тази пленарна седмица да се разгледа и искането за референдум по въпросите за задължителното и електронното гласуване. От ГЕРБ предлагат референдумът да се проведе паралелно с предсрочните избори.

„В малкото оставащи дни на 42-то НС, е невъзможно да бъде развита процедурата по Конституция за промяната й и промяната в Изборния кодекс относно задължителното гласуване. Затова от ГЕРБ казваме, че сме категорично "за" задължително гласуване, след провеждане на референдум, едновременно с предсрочните парламентарни избори. Тази наша категоричност за задължителното гласуване трябва да се разглежда едновременно с друга наша категорично отстоявана позиция - за електронното гласуване", добави тя.

Цачева заяви още, че опозицията ще поиска и изслушване в пленарната зала на премиера Пламен Орешарски и министъра на енергетиката Драгомир Стойнев по скандала с „Южен поток".

Сподели:

Коментари (0)

От “Възраждане” отхвърлиха поканата на Йотова за консултации

От “Възраждане” отхвърлиха поканата на Йотова за консултации

Партията на Костадинов не иска да подпомага "отлагането на изборите" 

Синя България: 10% от ДДС, генерирано на територията на общината, да остава в нея

Синя България: 10% от ДДС, генерирано на територията на общината, да остава в нея

Това е един от механизмите за истинска борба с корупцията и зависимостите в политиката

Цветанка Андреева: Мотото „битка с олигархията“ е класическо за автократите

Цветанка Андреева: Мотото „битка с олигархията“ е класическо за автократите

Политологът определи политическото поведение на Румен Радев за тревожно - той е без партия и публичен екип, но с амбицията да управлява