19 Март, 2026

Герджиков: Заличаването от изборните списъци би паднало в съда

Герджиков: Заличаването от изборните списъци би паднало в съда

Бившият председател на парламента проф. Огнян Герджиков коментира, че има пропуски при въвеждането на задължителното гласуване у нас. 

Пред БНТ той прогнозира, че Конституционният съд ще отмени санкцията - при 2 последователни негласувания на избори без уважителна причина гражданите да бъдат заличавани от избирателните списъци. 

"Значи, по времето на робовладелството е имало "гражданска смърт". Това е елемент от гражданската смърт. Как така в 21 век в демократична държава ще лишаваш някого от права за това, че 2 години е пропуснал изборите без извинителна причина? Това е абсолютно недопустимо и аз съм убеден, че конституционните съдии, щото това е внесено в Конституционния съд, ще отменят тази разпоредба от Избирателния кодекс", каза още проф. Герджиков.

"Значи, по времето на робовладелството е имало "гражданска смърт".  Това е елемент от гражданската смърт. Как така в 21 век в демократична държава ще лишаваш някого от права за това, че 2 години е пропуснал изборите без извинителна причина? Това е абсолютно недопустимо и аз съм убеден, че конституционните съдии, щото това е внесено в Конституционния съд, ще отменят тази разпоредба от Избирателния кодекс", каза още проф. Герджиков.

Сподели:

Коментари (0)

Огнян Минчев: Радев премиер? Само ако спечели 90-100 депутати — а това не е сигурно

Огнян Минчев: Радев премиер? Само ако спечели 90-100 депутати — а това не е сигурно

"Защо точно Божанков? Политологът има версия: „Той беше човекът, който не допусна избора на кандидата на ИТН за председател на парламента. Човекът, който не допусна съдействие между ПП-ДБ и Възраждане"

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Председателят на "Продължаваме Промяната" твърди, че той лично не е настоявал Явор Божанков да не е част от листите на ПП-ДБ за предстоящите избори

Борисов от Брюксел: Пореден звучен шамар за тези, които намесиха Европейската прокуратура в манипулациитте си

Борисов от Брюксел: Пореден звучен шамар за тези, които намесиха Европейската прокуратура в манипулациитте си

По-рано днес Лаура Кьовеши заяви, че Европейската прокуратура не е свързана с ареста на лидера на ГЕРБ преди 4 години